Chopin Ponaddźwiękowy

CHOPIN PONADDŹWIĘKOWY

muzyka przekracza granice

JAZZOWY CHOPIN | KONCERT DLA MELODZIECIAKÓW | POKAZY FILMÓW | WYKŁAD

W listopadzie 1830 roku Fryderyk Chopin wyjechał z Polski, aby rozwijać swój talent za granicą. Nie wiedział wówczas, że już nigdy nie wróci do kraju. Fascynujący twórca, który na emigracji zdobył międzynarodową sławę, oddziałuje współcześnie nie tylko na artystów, muzykologów i rzesze melomanów, ale jest też częścią kultury popularnej.

CHOPIN PONADDŹWIĘKOWY to różne formy odkrywania kompozytora – nowoczesnego twórcy, Polaka-emigranta, czarodzieja fortepianu. To również możliwość spotkania w Teatrze Muzycznym w Gdyni artystów i animatorów kultury, którzy poszukują w tradycji Chopinowskiej tego, co aktualne i inspirujące. Nie lada atrakcją będą koncerty dla małych melomanów z zabawami otwierającymi dzieci i rodziców na muzykę fortepianową. Dokument Efekt Chopina zaprezentuje artystów, którzy czerpią z twórczości kompozytora, niezależnie od granic narodowych i kulturowych. Narratorka filmu, Marita Albán Juárez pojawi się w Gdyni osobiście z niestandardowym wykładem na temat emigracji genialnego Fryderyka i zmierzy się z legendami i mitami wpisanymi w biografię twórcy. Przeniesiemy się również do rewelacyjnego świata filmów animowanych inspirowanych muzyką Chopinowską. Wydarzenie zakończy się koncertem przygotowanym dla Muzeum Emigracji przez znakomitych muzyków jazzowych – Joannę Dudę i Marka Pospieszalskiego, a muzycznym improwizacjom towarzyszyć będą specjalnie zaprojektowane wizualizacje.

Chopin jest ponadczasowy, ponadnarodowy… PONADDŹWIĘKOWY!

Bezpłatne wejściówki do odebrania osobiście wyłącznie w dniu koncertu w kasie Sceny Kameralnej od godz. 11.00. (oraz 10.30 – na pierwszy koncert dla melodzieciaków, który rozpoczyna się już o 11.00). Dystrybucją wejściówek zajmuje się tylko Muzeum Emigracji w Gdyni. Wszelkich informacji udzielamy pod nr tel. 58 623 31 79 od pon.-pt. 8.00-16.00.

PROGRAM WYDARZENIA

30 listopada 2013

Scena Kameralna | Teatr Muzyczny w Gdyni

Plac Grunwaldzki 1 | oddzielne wejście do Sceny Kameralnej od strony parkingu przy Muzeum Miasta Gdyni

Koncert dla melodzieciaków z rodzinami

Koncert odbędzie się dwukrotnie | godz. 11.00 | godz. 12.15

Ilość miejsc ograniczona – bezpłatne bilety wstępu dostępne na 30 minut przed rozpoczęciem koncertu.

Zaczarowany fortepian + Etiudy Chopina

Pokaz filmów animowanych | godz. 14.00

Efekt Chopina

Pokaz filmu dokumentalnego | godz. 15.30

Marita Albán Juárez

Wykład o emigracji Chopina | godz. 16.30

Joanna Duda + Marek Pospieszalski

Koncert: Jazzowy Chopin | godz. 20.00

Bezpłatne wejściówki do odebrania w dniu koncertu w kasie Sceny Kameralnej od godz. 11.00

Ilość miejsc ograniczona

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Na koncerty dla melodzieciaków oraz koncert Jazzowy Chopin – ze względu na duże zainteresowanie – obowiązują darmowe wejściówki do odebrania w kasie Sceny Kameralnej.

KONCERTY DLA MELODZIECIAKÓW Z RODZINAMI

Odlotowy Fortepian – ulubiony instrument Chopina

Koncert dla dzieci w wieku 4-9 lat, powtórzony dwukrotnie

Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich” zaprasza dzieci i rodziców, dziadków, wujków i ciocie na kreatywne warsztaty muzyczne oraz koncert rodzinny pod hasłem Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie! W programie wystąpi dwóch pianistów i flecista oraz doświadczeni animatorzy, którzy poprowadzą zabawy muzyczno-teatralne związane z fortepianem, inspirowane życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Koncert i warsztaty będą miały wyjątkową atmosferę dzięki bliskiemu kontaktowi wykonawców z publicznością, a interakcji będzie sprzyjać brak dystansu i tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Artyści wystąpią na scenie dwukrotnie z tym samym koncertem.

Podczas koncertu słuchacze zapoznają się z różnorodną rolą fortepianu i pojęciami: pianista, solista, wirtuoz, akompaniator, duo. W repertuarze, oprócz utworów Chopina, pojawią się świadomie dobrane dzieła muzyczne pochodzące z różnych epok, których kompozytorzy mieli wpływ na rozwój muzyki fortepianowej, m.in. Mozarta i Liszta. Koncert

Odlotowy Fortepian został przygotowany specjalnie z myślą o małych słuchaczach. Będzie to niezapomniane spotkanie artystyczne, które rozbudzi muzyczną wyobraźnię uczestników, by mogli czerpać z muzyki i muzykowania wszystko to, co najlepsze dla ich edukacji kulturalnej.

ZACZAROWANY FORTEPIAN + ETIUDY CHOPINA

Pokaz filmów animowanych

Nominowany do Oscara film „Zaczarowany Fortepian” (reż. Martin Clapp, prod. Breakthru Films) to porywająca animacja lalkowa z utworami Chopina, wykonywanymi przez wirtuoza fortepianu, chińskiego pianistę Lang Langa. Film jest subtelną i wzruszającą opowieścią o tęsknocie, podniebnych przygodach i radości z ponownego odnalezienia. Ukochany tata Ani wyjeżdża do pracy w Londynie. Dziewczynka bardzo tęskni za rodzicem i pragnie go odnaleźć. Razem z kuzynem wyrusza w niezwykłą podróż na pokładzie starego fortepianu – magicznej maszyny latającej, która zabiera dzieci do najpiękniejszych miast Europy, odwiedzanych niegdyś przez Chopina.

Etiudy Chopina to zbiór krótkich filmów animowanych, wyreżyserowanych przez uznanych i nagradzanych twórców, towarzyszący animacji „Zaczarowany Fortepian”. Zaprezentujemy trzy kolekcje filmów, wśród których znajdują się wyśmienite klasyczne animacje rysunkowe, malarskie i kolaże fotograficzne, a ich bohaterami są m.in. „Państwo Chomikowie”, „Mały Listonosz”, dzieciaki z całego świata i fantazyjne postaci z obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

Kolekcja „Dzieciaki” skierowana jest do najmłodszych widzów, ale z pewnością podbije też serca starszej widowni. Zbiór Sztuka łączy muzykę Chopina z pięknymi i wyrafinowanymi plastycznie opowieściami, a sekcja „Różne Światy” to muzyka przekraczająca granice geograficzne i kulturowe.

EFEKT CHOPINA

Pokaz filmu dokumentalnego

Dokument Efekt Chopina (reż. Krzysztof Dzięciołowski) opowiada o współczesnych artystach, dla których inspiracją jest twórczość Fryderyka Chopina. Narratorka filmu, Marita Albán Juárez, polsko-peruwiańska badaczka Chopina i wokalistka jazzowa, wyrusza w podróż, aby sprawdzić, czy muzyka polskiego kompozytora jest wciąż inspirująca, czy nie stała się XIX-wiecznym zabytkiem. Efekt Chopina to próba świeżego spojrzenia na dorobek kompozytora. Marita nie jest chłodnym komentatorem, ale pełnym emocji uczestnikiem wydarzeń. Otwiera widza na różnorodne współczesne oblicza Chopina. Zdjęcia do filmu odbywały się w Polsce, Japonii i we Francji z udziałem m.in. Kevina Kennera, Leszka Możdżera i Makoto Ozone. Film pokazywany był na festiwalach dokumentów w całej Europie, a także był wielokrotnie emitowany przez stację BBC.

MARITA ALBÁN JUÁREZ

Wykład o emigracji Chopina

Jak wyglądała emigracja ojca Chopina? Jak sam Fryderyk przygotowywał się do wyjazdu i dlaczego odsuwał go w nieskończoność? Co pianista zabrał ze sobą z Polski – dosłownie i w przenośni…? Czy to prawda, że Chopin spędził znaczną część życia w podróżach?

Marita Albán Juárez zmierzy się z legendami i mitami wpisanymi w emigracyjną biografię kompozytora.

Marita Albán Juárez – wokalistka latin-jazzowa, muzykolog. Studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie, pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Regularnie koncertuje w klubach jazzowych i na festiwalach w Polsce i za granicą ze swoim zespołem Marita Albán Juárez Quartet. Od kilku lat stale związana z Narodowym Instytutem Chopina m.in jako współautorka bestsellerowej książki Polska Chopina, czyli przewodnika po miejscach historycznie związanych z kompozytorem. Jej misją jest propagowanie muzyki klasycznej, stąd zaangażowanie w projekty filmowe i telewizyjne: w TVP1 przez rok prowadziła cotygodniowy program CHOPIN2010.PL, a wiosną ubiegłego roku dołączyła także do grona współtwórców programu TVN Style, prowadząc cotygodniowy program Bojówki i Papiloty. Nominowana do nagrody Kryształków Zwierciadła w 2011 r., jest ambasadorką projektu Młodej Polskiej Filharmonii realizowanego przez Zwierciadło i fundację Pro Bono.

JOANNA DUDA + MAREK POSPIESZALSKI

Koncert: Jazzowy Chopin

Wizualizacje: Oskar Zamek-Gliszczyński

Joanna Duda i Marek Pospieszalski, duet znakomitych młodych artystów jazzowych, przygotowali dla Muzeum Emigracji w Gdyni specjalny koncert – improwizacje na fortepian i saksofon oparte na utworach Chopina. Niezwykłą oprawę wizualną do koncertu jazzowego zaprojektował Oskar Zamek-Gliszczyński. Koncert odbędzie się w eleganckiej przestrzeni Sceny Kameralnej Teatru Muzycznego.

Joanna Duda – pianistka, kompozytorka, liderka AuAuA, członkini projektów Duda/Młynarski J=J, 3d, Duda/Borek, Jaa.,Hotgod vs Rozum, Miód, Wojtek Mazolewski Quintet. Jedna z najciekawszych osobowości młodego pokolenia na europejskiej scenie muzycznej. Nominowana do nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2011 w kategorii Debiut Roku oraz Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów. Jej różnorodne inspiracje – muzyka klasyczna, jazz, producencka scena elektroniczna i eksperymentalna – powodują dużą rozpiętość stylów, w których się porusza. Eklektyczność jej muzyki słyszalna jest zarówno w poszczególnych projektach, kompozycjach jak i w podejściu do zagadnienia nowoczesnej pianistyki. Joanna Duda bierze udział także w wielu innych projektach, m.in. Chopin na 5 fortepianów (Sławek Jaskułke, Piotr Wyleżoł, Paweł Kaczmarczyk, Katarzyną Borek). Projekt ten artyści zaprezentowali podczas dwóch tras koncertowych w Azji, m.in. w Singapurze, Pekinie oraz podczas Expo w Szanghaju.

Marek Pospieszalski – saksofonista, klarnecista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki. Udziela się, współpracuje bądź współpracował m.in. z eMPe3 Mateo Pospieszalski Project, Wojtek Mazolewski Quintet, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band.

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:35}}

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia