Dzień Wolnej Sztuki z „Atlasem imigranta”

Niemieccy pasażerowie na gapę, którzy próbowali dopłynąć do Ameryki bez biletu czy Kanadyjka, która jako Frank Woodhull chciała w USA spędzić resztę życia… Tajemnice sprzed stu lat wybranych bohaterów wystawy fotografii „Augustus F. Sherman. Atlas imigranta” będzie można poznać podczas Dnia Wolnej Sztuki w sobotę, 22 kwietnia o godz. 12.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

8 sekund. Tyle czasu średnio spędzamy na oglądaniu jednego obiektu w muzeum. To za mało, żeby dobrze poznać każdy z nich. W ogólnopolskim Dniu Wolnej Sztuki, do którego Muzeum Emigracji w Gdyni przyłącza się po raz drugi, na wystawę można przyjść dla pięciu specjalnie wybranych obiektów i przez godzinę rozmawiać tylko o nich. Pomagać w tym będą wolontariusze, którzy każdego zainteresowanego zaproszą do rozmowy.

W tym roku obiektami będą cztery fotografie prezentowane na wystawie czasowej „Augustus F. Sherman. Atlas imigranta” i publikacja Komisji Imigracyjnej z 1891 roku pokazywana na ekranie dotykowym.

Augustus Francis Sherman, autor prezentowanych na wystawie zdjęć, nie był profesjonalnym fotografem, ale urzędnikiem państwowym, pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892-1925. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf-amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej.

Dla poszerzenia tła historycznego i społecznego czasów masowych migracji do USA, na wystawie prezentowane są również materiały multimedialne – publikacje cyfrowe, film dokumentalny i udostępnione ze zbiorów Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island zapisy audio historii polskich imigrantów, którzy potencjalnie mogli być modelami Shermana.

Historie wybranych bohaterów wystawy będzie można poznać podczas Dnia Wolnej Sztuki.

Wydarzenie na Facebooku [DOŁĄCZ].

Więcej informacji o wystawie „Augustus F. Sherman. Atlas imigranta”: http://bit.ly/2osB6g3.

Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę, 22 kwietnia o godzinie 12.00 odbędzie się szósta edycja ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne, etnograficzne i techniczne w całej Polsce pokażą po pięć wybranych obiektów ze swoich kolekcji. W ten sposób, przez godzinę będą przekonywać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samodzielnie odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Więcej informacji o akcji: www.dzienwolnejsztuki.pl.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia