„EMIGRA – Symfonia bez końca”

Ponad 100 artystów, chór, 10 dynamicznych perkusji, multimedia z historycznymi fotografiami i muzyka warta Oscara – Emigra – Symfonia bez końcawybrzmi 25 lutego 2017 roku w hali widowiskowej Gdynia Arena. Widowisko opowiada o doświadczeniach emigracji, ważnych osobiście również dla samego kompozytora – Jana A.P. Kaczmarka. Będzie to światowa prapremiera utworu napisanego specjalnie dla Muzeum Emigracji, które jest producentem wydarzenia. Bilety do nabycia od 18 stycznia na eBilet.pl, w salonach Empik oraz w kasie Muzeum.

Jan A.P. Kaczmarek na wystawie stałej Muzeum Emigracji, fot. Dawid Linkowski

Każde miasto portowe pełne jest opowieści. Gdynia pod tym względem jest szczególna – prawie 100 lat temu została wzniesiona przez ludzi z całej Polski. Tu trafiali ci, którzy szukali szczęścia za oceanem, marzyli o wielkiej karierze w Ameryce, stąd również do Argentyny wypłynął Witold Gombrowicz, a do Kanady wyruszył z rodziną Zbigniew Brzeziński. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym mieście powstało Muzeum Emigracji, które już od dwóch lat promuje ważną i pasjonującą historię polskiej emigracji, pełniąc rolę kreatora kultury.

– Od momentu rozpoczęcia swej działalności Muzeum Emigracji zorganizowało kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, muzycznych, filmowych, literackich czy edukacyjnych, przybliżających dorobek i losy polskich emigrantów mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.EMIGRA – Symfonia bez końca” Jana A.P. Kaczmarka to unikatowe muzyczne widowisko. Jest pierwszym wydarzeniem realizowanym przez Muzeum Emigracji na tak dużą skalę – przedstawiamy dzieło skomponowane przez wybitnego Polaka-emigranta specjalnie dla naszego muzeum. Jestem zaszczycony mogąc współpracować z tak uznanym kompozytorem i jednocześnie dumny, że prezentujemy twórczość wielu Polaków, którzy odnosili i odnoszą sukcesy na całym świecie – dodaje Sebastian Tyrakowski.

Do współpracy artystycznej przy widowisku Jana A.P. Kaczmarka zaproszeni zostali: dyrygent Wojciech Rajski, Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. Na scenie wystąpi łącznie ponad 100 artystów! W utworze Kompozytor wykorzystał historyczne materiały literackie. Utwór orkiestrowy zaprezentowany będzie w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem multimediów: projekcji światła i wizualizacji, w które wkomponowano zbiory Muzeum, m.in. listy, dokumenty, pamiętniki, a także fotografie czy rzeczy osobiste podróżujących emigrantów. „EMIGRA – Symfonia bez końca”, kompozycja wybitnego twórcy muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, jest muzyczną impresją doświadczenia emigracji [PRZECZYTAJ OPIS]. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prezydenta miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

„EMIGRA – Symfonia bez końca”
Kompozycja: Jan A.P. Kaczmarek
Produkcja: Muzeum Emigracji w Gdyni
Wykonanie: dyrygent Wojciech Rajski, Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Prapremiera: 25.02.2017, godz.19.00, hala widowiskowa Gdynia Arena
Bilety w cenie 25 zł do nabycia od 18 stycznia na eBilet.pl, w salonach Empik oraz w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni. Kontakt z kasą Muzeum: tel. +48 58 670 41 61 | kasa@muzeumemigracji.pl

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia