19-20.09 | Europejskie Dni Dziedzictwa 2020. „Moja droga”

Europejskie Dni Dziedzictwa to międzynarodowe święto zabytków, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Polska jako jeden z pięćdziesięciu krajów włączyła się do akcji w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

Co roku, we wrześniu, w całej Europie miliony osób biorą udział w wydarzeniach zorganizowanych wokół dziedzictwa – poznają je, a tym samym dają wyraz swojego zainteresowania nim i troski o nie. Jednym z pomysłów na świętowanie jest prezentowanie szerszej publiczności obiektów, które na co dzień, z różnych powodów, są niedostępne.

Instytucją koordynującą Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Każdego roku wydarzeniu przyświeca hasło przewodnie, tym razem brzmi ono „Moja droga”.

„Droga” odnosi się do historii, jaką musiał przebyć nasz naród, by odzyskać niepodległość, a której przejście ukształtowało naszą narodową tożsamość. „Droga” może również odnosić się do indywidualnych losów Polaków, którzy w trudnych dla Polski czasach zmuszeni byli do opuszczenia Polski i prowadzenia swojej działalności na emigracji.

Co przygotowaliśmy w odpowiedzi na hasło?

W dniach 19-20 września udostępnimy grę online, która pozwoli poznać lepiej zbiory Muzeum Emigracji. Rozwiąż zagadki i dowiedz się więcej o obiektach, które na co dzień ukryte są w muzealnych magazynach. Jaką tajemnicę skrywają pamiątki związane z emigracją znajdujące się w Muzeum? Jakie były ich losy? Do kogo należały? Co „widziały”?

Gra dostępna na stronie https://megedd.pl/. Miłej zabawy!

Dodatkowo na odwiedzających Muzeum w ten wyjątkowy weekend czekają specjalne niespodzianki w prezencie – gadżety związane z Europejskimi Dnia Dziedzictwa. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do muzealnej kasy.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia