Ładowanie Wydarzenia

27

kwie.

Odbyło się

27.04 | Dzień Wolnej Sztuki

Kiedy?

27 kwietnia

08:00 - 16:00

Podziel się

Osiem sekund. Tyle czasu średnio spędzamy na oglądaniu jednego obiektu w muzeum. To za mało, żeby dobrze poznać każdy z nich. Dajmy sobie chociaż godzinę! Podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki będziecie mogli zobaczyć 5 specjalnie wybranych obiektów i przez godzinę rozmawiać tylko o nich. W wymianie refleksji i nawiązywaniu dyskusji pomogą nasi wolontariusze – [U]czynni Kulturalnie. Razem odkryjemy sekrety zbiorów związanych z tematyką miłości oraz zbliżającej się wystawy czasowej Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/351564842139881/

Więcej o inicjatywie:

Powoli zakochaj się w sztuce – 27 kwietnia Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce

W sobotę, 27. kwietnia 2019 roku o godzinie 12:00 w 94 muzeach i galeriach w 44 miejscowościach w Polsce odbędzie się dziewiąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku, jednocześnie we wszystkich biorących w akcji instytucjach i trwa tylko godzinę. Tego dnia muzea zapraszają uczestników wydarzenia do oglądania pięciu dzieł sztuki. Będą przy nich obecne osoby, których zadaniem będzie zmotywować gości do głębszego zastanowienia się nad oglądanymi dziełami. Nie będą jednak wygłaszać wykładu, ich celem jest sprowokowanie dyskusji wśród uczestników. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest „Miłość” – przynajmniej jeden z wyróżnionych eksponatów będzie związany z tym tematem.

„Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy „oswoić” zwiedzających z muzeami. Każde dzieło może nam samo opowiedzieć swoją historię. Nie musimy nic na jego temat wcześniej wiedzieć. Wystarczy, że przestaniemy na niego tylko patrzeć, a zaczniemy także go widzieć i się nad nim zastanawiać” – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – „Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum czy galerii i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów, bo nie ma odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda – pochylając się z większą uwagą nad danym eksponatem, możemy sami go zrozumieć, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów.”

Dzień Wolnej Sztuki ma jeszcze jeden wymiar. Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że można inaczej – powoli i z refleksją zakochać się w sztuce.

Akcja odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji na wydarzenie przygotowuje specjalne atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty lub zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także muzea o zupełnie innym profilu, takie jak muzea wojskowości, techniki, literatury, a także skanseny. W tym roku będzie można obejrzeć m.in: klasyki dziewiętnastowiecznego malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie, Misia Colargola i statuetkę Oscara w Muzeum Kinematografii w Łodzi, samolot Spitfire w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, rzeźby w warszawskiej Królikarni, czy performance „Liczenie Ryżu” Mariny Abramović w toruńskim CSW. Akcję w internecie przygotowują Wirtualne Muzea Małopolski, a Muzeum Śląskie i Muzeum Sztuki w Łodzi otworzyły ją na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znajduje się na stronie www.dzienwolnejsztuki.pl, www.facebook.com/dzienwolnejsztuki oraz na stronach muzeów biorących udział w akcji.

Wstęp do większości placówek na czas wydarzenia będzie bezpłatny lub kosztował symboliczną złotówkę.

Patronat medialny nad akcją objęły Radio TOK FM, Aktivist, O.pl.

Kiedy?

27 kwietnia 2019

08:00 - 16:00

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia