
16
lipi.
Odbyło się
„Cel pobytu” – pokaz pracy oraz spotkanie z artystą Yuriyem Bileyem
stacjonarne dorośli darmowe polski

16 lipca o godz. 17:00 zapraszamy na pokaz pracy Yuriya Bileya pt. „Cel pobytu” oraz spotkanie z artystą, które poprowadzi historyczka sztuki, kuratorka i badaczka – Aleksandra Grzonkowska. Wstęp na spotkanie oraz wystawę stałą w godz. 17:30 – 20:00 będzie bezpłatny.
W ramach interwencji artystycznych „SUPLEMENT”, kontynuujemy rozmowy z artystami emigrantami o sztuce, wrażliwości na zmiany i trudnych sytuacjach migracyjnych.
Praca artysty wizualnego i kuratora Yuriya Bileya pt. „Cel pobytu” opowiada o ukraińskich korzeniach, życiu imigrantów, jest zapisem wspomnień, zbiorowej pamięci i dotyka tematu tożsamości. Tytuł nawiązuje do słów, jakie słyszy artysta za każdym razem, gdy przekracza polsko – ukraińską granicę, chociaż od lat ma tutaj swój dom.
Na wystawie zobaczymy ponad 160 przedmiotów przywiezionych w trakcie podróży i przeprowadzki z Ukrainy do Polski. Ulubione ubrania, znoszone buty, książki i albumy, monety, zdjęcia, dokumenty, stara maszyna do pisania obok kilkudziesięciu dzieł sztuki otrzymanych od zaprzyjaźnionych artystów tworzą biograficzny autoportret artysty.
Praktyka artysty skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji. Biley tworzy instalacje, cyfrowe kolaże i grafiki, prace o charaketrze postkonceptualnym, realizuje działania postartystyczne. Poza tematem emigracji, prace są reakcją na bieżące wydarzenia społeczne i polityczne. Zawierają się w nich wyobrażenia o świecie pozbawionym fundamentalnych dzisiaj problemów. Projekty opierają się na osobistych doświadczeniach, które artysta buduje za pomocą zapożyczeń i cytatów. Interesuje go tekst i wpływ języka jako czynnika kulturotwórczego. W komunikatach odczytujemy postawę obywatelską i stałe odnoszenie się do wątków tożsamościowych autora.
Urodzony w 1988 roku w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina) artysta w swojej pracy skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji. W 2011 roku ukończył studia na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i od 2015 roku mieszka we Wrocławiu. Tworzy instalacje, cyfrowe kolaże i grafiki, prace o charakterze postkonceptualnym. Poza tematem emigracji, prace są reakcją na bieżące wydarzenia społeczne i polityczne.
W 2012 i 2019 był stypendystą programu Ministra Kultury “Gaude Polonia”. W 2021 roku został nominowany do najważniejszej ukraińskiej nagrody dla młodych artystów/ek PinchukArtPrize, która będzie miała swoją odsłonę̨ na wystawie zorganizowanej przez PinchukArtCenter w 2022 roku. W 2022 roku otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia.
Współzałożyciel i członek Open Group (od 2012), laureat nagrody specjalnej i głównej PinchukArtPrize (2013, 2015, Kijów) oraz uczestnikj wystawy w pawilonie narodowym Ukrainy na 56. Biennale Sztuki i w programie towarzyszącym 57. Biennale Sztuki w Wenecji. W 2019 roku Open Group była kuratorem ukraińskiego pawilonu w ramach 58. Biennale Sztuki w Wenecji. Biley jest także współtwórcą ZA*Grupy, której praktyka opiera się na badaniu tematu doświadczenia migracji do Polski. Jest też kuratorem i współzałożycielem dwóch galerii: Detenpyla – Lwów (od 2011) i NOWY ZŁOTY – Wrocław (od 2019).
Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Chersoniu (Ukraina), Galerii Labirynt w Lublinie, prywatnych kolekcjach, oraz w depozycie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Miejsce spotkania: Magazyn Tranzytowy, przy wejściu na wystawę stałą. Praca „Cel pobytu” zostanie udostępniona zwiedzającym w ostatniej sali na wystawie stałej, która tego dnia będzie czynna do godz. 20:00. Wstęp wolny, wystarczy pobrać bilet w kasie muzeum.
Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.
Kurator: Maksymilian Bochenek
Muzeum Emigracji w Gdyni / ostatnia sala wystawy stałej
Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Radio TOK FM
Trójmiasto.pl
SZUM,
NN6T