Ładowanie Wydarzenia

15

marz.

Odbyło się

Pokaz filmu dokumentalnego: Skibet/Hatikvah

Kiedy?

15 marca

08:00 - 16:00

Podziel się

Aby przypomnieć o przyczynach, reperkusjach oraz przebiegu wydarzeń marcowych ze szczególnym uwzględnieniem losów emigracyjnych zapraszamy na program towarzyszący wystawie ROZPROSZENIE. Emigracja Marca 68′. Przez cały marzec w Muzeum Emigracji w Gdyni będą odbywały się spotkania i pokazy filmów odkrywające kolejne wątki historii Marca ’68.

„Skibet/Hatikvah” reż. Marian Marzyński | 55 min.
15.03.2018 godz. 18:00

„Skibet” to po duńsku statek a także pierwsze słowo, którego w tym języku nauczył się polski reżyser pomieszkujący na pokładzie u wybrzeża Kopenhagi wraz z innymi marcowymi emigrantami. Marian Marzyński, dokumentalista i reżyser wyciąga kamerę i nagrywa niepowtarzalny zapis atmosfery pomarcowej emigracji w czasie jej trwania. To unikalna filmowa pamiątka tamtych wydarzeń. W drugiej części filmu, młodzi emigranci, których do Danii zabrali rodzice, uczą się żydowskich piosenek oczekując nowego życia. Swój zespół nazwali po hebrajsku: HATIKVAH, po polsku: NADZIEJA.

MARIAN MARZYŃSKI. Reżyser telewizyjny, dokumentalista, scenarzysta, zdobywca nagrody Emmy. Polak o żydowskich korzeniach, obecnie mieszka w Ameryce. W latach 60. autor popularnych programów telewizyjnych, m.in. „Turnieju Miast”. Po emigracji w 1969 roku był reżyserem telewizyjnym w Danii, następnie wykładowcą w Rhode Island School of Design w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego uczniem był m.in. Gus Van Sant.

Po filmie wykład dr. Rafała Kowalskiego z Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, autora książki „Płoccy wypędzeni. Marzec’68 . Po projekcji zapraszamy do dyskusji.

Kiedy?

15 marca 2018

08:00 - 16:00

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia