Ładowanie Wydarzenia

6

lipi.

Odbyło się

Spotkania wokół 'Klimaksu’ – Urszula Zajączkowska z czułością o roślinach

stacjonarne, online dorośli darmowe polski

logo wystawy Klimaks porośnięte roślinami oraz napisy z informacją o spotkaniu
Kiedy?

6 lipca

18:30 - 19:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Wydarzenie na facebooku
Podziel się
„Klimaks” to nie tylko opowieść o losach polskich osadników, ale przede wszystkim próba spojrzenia na kwestię migracji w szerszej perspektywie: jako wspólną wędrówkę ludzi, roślin, tradycji i idei.
Ekspozycję tworzy m.in. cykl fotograficzny “Czekając na śnieg” Katarzyny i Marianne Wąsowskich składający się z wykonanych przez autorki zdjęć, archiwalnych dokumentów i rodzinnych albumów pochodzących z Argentyny i Brazylii. W dialog z obrazami wchodzi dziewięć krótkich form literackich napisanych przez Urszulę Zajączkowską, poetkę, botaniczkę i artystkę.
Jak opisywać zjawiska społeczne używając języka nauk przyrodniczych? Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? O pracy nad poetycką narracją wystawy „Klimaks”, o języku roślin widocznym w budowie ich liści, łodygach i korzeniach opisanym w powieści „Patyki, badyle” oraz o najnowszym tomie wierszy „piach”, wydanym z końcem 2020 roku z Urszulą Zajączkowską porozmawia Robert Rient.
Po spotkaniu zapraszamy do muzealnej księgarni, gdzie autorka będzie podpisywała książki. W tym dniu publikacja „Patyki, badyle” będzie dostępna ze zniżką 15%.
***
Wstęp wolny.
Rozmowa tłumaczona na polski język migowy.
Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube: https://youtu.be/0478khgm1u4
***
Urszula Zajączkowska – poetka, botaniczka, artystka wideo. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i biomechanikę roślin. Autorka poetyckich tomów „Atomy” (2014), nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015), oraz „minimum” wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę „Patyki, badyle” nagrodzoną Złotą Różą przez Instytut Książki, za którą otrzymała także nominację do Paszportów Polityki oraz Literacką Nagrodę Gdynia. Jej film „Metamorphosis of Plants” zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Z końcem 2020 ukazała się jej trzecia książka poetycka “piach”. Publikuje w Dwutygodnik.com, „Piśmie”, „Znaku”.
Urszula Zajączkowska_fot. Tomasz Gogolewski
Urszula Zajączkowska fot. Tomasz Gogolewski
Robert Rient – autor powieści „Chodziło o miłość” (2013), reportażu „Świadek” (2015) wydanego również w Ameryce, powieści „Duchy Jeremiego” (2017) nominowanej do nagrody literackiej Nike, i książki o podróży dookoła świata „Przebłysk” (2018). Publikował m.in. w magazynach „Duży Format”, „Focus”, „Sekrety Nauki”, „Traveler”, „Wysokie Obcasy”, „Wprost”, „Zwierciadło. Współpracuje z magazynem „Sens” opisując co miesiąc odrębny paradygmat terapeutyczny. Autor cyklu „Wizje roślin” dla magazynu „Przekrój” oraz archiwalnych serii: „Istoty rzadziej spotykane” i „Ludzie listy piszą” (jako profesor Janina Bełkotska).
Robert Rient_fot. Magda Kuc
Robert Rient fot. Magda Kuc
***
Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Klimaks” otwartej do 31 października. Dowiedź się więcej: https://polska1.pl/klimaks-wystawa-czasowa/
***
We foyer Magazynu Tranzytowego jednocześnie mogą przebywać 82 osoby.

Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

—–

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”) uprzejmie informujemy, iż dokonanie zgłoszenia uczestnictwa oparte jest na Państwa dobrowolnej zgodzie na przetwarzanie Państwa danych osobowych ujętych w zgłoszeniu. Przesłanie zgłoszenia równoznaczne jest z wyrażeniem takiej zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą mogą Państwo w każdej chwili wycofać (kontakt na adres: iod@muzeumemigracji.pl). Klauzulę informacyjną związaną z procesem przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo tutaj.

Tagi:
Kiedy?

6 lipca 2021

18:30 - 19:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Wydarzenie na facebooku
Podziel się

Nadchodzące wydarzenia