Ładowanie Wydarzenia

22

marz.

Odbyło się

Spotkanie autorskie: Mikołaj Grynberg

Kiedy?

22 marca

08:00 - 16:00

Podziel się

Na spotkanie zapraszamy w czwartek, 22 marca o godz. 18.00 do Muzeum Emigracji w Gdyni

Mikołaj Grynberg o książce: wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.

Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku. Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

Posłowie napisał Piotr Osęka. Książka ukaże się 7 marca 2018 r.

Spotkanie towarzyszy wystawie ROZPROSZENIE. EMIGRACJA MARCA ’68 poświęconej 50. rocznicy Marca ’68, która będzie prezentowana w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Spotkanie poprowadzi Marzena Bakowska. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Kiedy?

22 marca 2018

08:00 - 16:00

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia