Ładowanie Wydarzenia

8

grud.

Odbyło się

WIELKIE #84 Urodziny Dworca Morskiego

Kiedy?

8 grudnia

08:00 - 16:00

Podziel się

8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski.

84 lata później świętujemy urodziny Dworca Morskiego. Bądźcie z nami od godziny 19.00!

To właśnie z otwartego tego dnia budynku Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, często na całe życie. To tu, przy Nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki. W tym roku budynek Dworca Morskiego obchodzi swoje 84. urodziny i chociaż metrykalnie to staruszek, dzięki generalnemu remontowi i otwarciu w jego wnętrzach Muzeum Emigracji odzyskał dawny blask i witalność.

Jak co roku, z tej okazji zapraszamy do udziału w wyjątkowym projekcie artystycznym!

Urodzinową oprawę wizualną dla Dworca Morskiego przygotuje w tym roku trójmiejski grafik i należący do światowej czołówki artysta street-artowy Mariusz Waras. Na scenie w Muzeum Emigracji w Gdyni zaśpiewa dla wszystkich gości jazzowo-soulowa artystka młodego pokolenia, Monika Borzym.Głównym motywem prac Mariusza Warasa jest pejzaż miejski. Szeroka publiczność dostrzegła go przede wszystkim jako twórcę projektu m-city, w ramach którego stworzył kilkaset murali na zewnętrznych ścianach budynków od Trójmiasta po Dżakartę. W Trójmieście murale Warasa znajdziemy między innymi na gdańskiej Zaspie na ul. Pilotów, a dwa ogromne transatlantyki jego autorstwa zdobią ściany budynków przy ul. Żeromskiego w Gdyni.

Specjalnie dla Muzeum Emigracji w Gdyni Mariusz Waras stworzy wielkoskalową wizualizację artystyczną nawiązującą do historii i tradycji 84-letniego Dworca Morskiego. Oryginalne i nieoczywiste animacje wypełnią wnętrza budynku i sprawią, że na oczach gości ożyje historia polskiej emigracji, a w przestrzeń Dworca wpłynie ogromny okręt.

Z okazji urodzin Dworca Morskiego zaśpiewa też Monika Borzym. To muzyczne wydarzenie dla wielbicieli klasycznych jazzowych brzmień wzbogaconych o inspiracje płynące z niemal wszystkich gatunków muzyki poczynając od klasyki, poprzez soul, funk, reggae, rock. Artystka współpracuje z czołowymi twórcami współczesnej światowej sceny jazzowej. Zdobyła platynową oraz złotą płytę za albumy „Girl Talk” oraz „My Place”. Na scenie Dworca Morskiego w Gdyni Monika Borzym zaprezentuje jazzowe aranżacje utworów z repertuaru Joni Mitchel, z płyty „Back to the garden”.

Bilety na koncert Moniki Borzym w cenie 10zł, dostępne są w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni oraz na stronie www.bilety24.pl

Kiedy?

8 grudnia 2017

08:00 - 16:00

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia