Femigracja. Wysoko wykwalifikowane Polki za granicą – wyniki badania

Kolorowa grafika. Na pomarańczowym tle różne kształty i elementy graficzne. Na pierwszym planie siedzi kobieta z walizką i czyta. Na górze napis: femigracja

8 marca 2023 roku w Muzeum Emigracji to dzień premiery raportu Femigracja, podsumowującego projekt badawczo-naukowy dotyczący migracji wysoko wykwalifikowanych Polek. Z raportu dowiadujemy się, dlaczego świetnie wykształcone kobiety i specjalistki wyjeżdżają za granicę, co decyduje o tym, że tam zostają lub co musi się wydarzyć, aby do kraju powróciły.

„Femigracja. Wysoko wykwalifikowane Polki za granicą” to część wieloletniego projektu Muzeum Emigracji w Gdyni. Wychodzimy poza utarte schematy działania instytucji kultury i od kilku lat badamy procesy związane ze współczesnymi migracjami. W poprzednich latach zajmowaliśmy się diasporą technologiczną czy emigracyjnymi planami maturzystów. W tym roku należną uwagę poświęcamy kobietom.

Zakładamy, że wyniki naszych badań będą interesujące dla organizacji pozarządowych, polityków, decydentów kreujących polityki migracyjne, zagranicznych firm oraz korporacji i wreszcie dla samych migrantek. Raport „Femigracja” jest cennym źródłem dla socjologów i badaczy migracji, ale może także stanowić podstawę do projektowania polityk oraz programów rozwojowych, skierowanych do kobiet na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym. Firmom prywatnym wyniki raportu mogą pomóc w kształtowaniu polityki kadrowej i kierowaniu oferty do kobiet-specjalistek.

Projektem „Femigracja” pragniemy rozpocząć dyskusję nad migracją kobiet, która szeroko omawiana na świecie, w Polsce wciąż nie doczekała się właściwej uwagi. Nasz projekt ma szansę wprowadzić realną zmianę w sposobie postrzegania kobiet oraz przełamać stereotypy dotyczące ich możliwości zawodowych.

Raport to w pełni darmowa publikacja cyfrowa. Zapraszamy do lektury!

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia