Głosuj na nas w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku!

15 najlepszych polskich przedsięwzięć historycznych 2015 roku zostało zakwalifikowanych do plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”. Muzeum Emigracji w Gdyni nominowano do konkursu jako jedyną placówkę z województwa pomorskiego. Teraz to internauci zadecydują czy ekspozycja gdyńskiego muzeum zostanie uznane za najlepszą wystawę roku. Głosować można do 8 maja poprzez stronę whr.muzhp.pl/zaglosuj.

Ekspozycja Muzeum Emigracji w Gdyni nie jest typową wystawą historyczną. Łączy ona przeszłość ze współczesnością prezentując historię ze świadomością aktualnych, migracyjnych wyzwań świata. To ponadczasowa opowieść o ludziach wyjeżdżających w poszukiwaniu lepszego życia i historia Polski, którą odkrywamy od nieznanej strony.

Muzeum przybliża dzieje wyjazdów z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Wystawa prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. W rankingu National Geographic otwarte w maju 2015 Muzeum Emigracji tojedno z pięciu najciekawszych muzeów w Polsce.

„Wydarzenie Historyczne Roku” to jedyny plebiscyt w kraju, którego celem jest uhonorowanie organizatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Historii Polski a jego inicjatorem jest portal historia.org.pl. Projekty oceniane są w trzech kategoriach – wystawa, wydarzenie oraz edukacja i multimedia. Do konkursu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, czy innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu (2007 r.) zgłoszono ponad 500 przedsięwzięć. Muzeum Emigracji w Gdyni zostało nominowane w kategorii wystawa roku.


Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia