Międzynarodowy projekt „Informacja vs. Manipulacja”

W dniach 9-11 marca Muzeum Emigracji w Gdyni odwiedzą wyjątkowi goście – młodzież uczestnicząca w międzynarodowym projekcie „Informacja vs. Manipulacja”, którego jesteśmy partnerem.

Projekt „Informacja vs. manipulacja” ma na celu podniesienie świadomości młodych ludzi dotyczącej krytycznego podejścia do informacji, które pojawiają się w mediach. Chcemy zachęcać ich do dyskusji oraz promować podstawowe wartości jakimi są tolerancja, wolność i szacunek. Pracując nad projektem chcemy odwoływać się do historycznych wydarzeń z Polski i krajów partnerskich (m.in. wydarzeń marcowych 1968 roku czy węgierskiego powstania z roku 1956).

Głównym celem projektu jest edukacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych poprzez złożony program obejmujący warsztaty z edukatorami, dziennikarzami oraz specjalistami w tej dziedzinie. Każdy w partnerów zaprasza dwóch lub trzech nauczycieli, którzy później angażują do projektu dwóch swoich uczniów. Uczniowie we współpracy ze specjalistami tworzą program zajęć, który mają później za zadanie przeszczepić w swoich klasach i szkołach. W marcowy weekend młodzież nauczy się m.in. jak zrobić wystawę, nagrać wywiad ze świadkiem historii czy prowadzić debatę.

Projekt realizowany jest przez Muzeum POLIN, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum PANT z Ostrawy oraz węgierską Fundację Zachor. Współpracują z nami specjaliści z European Wergeland Centre z Oslo, którzy zajmują się promowaniem edukacji związanej z prawami człowieka oraz społeczeństwem obywatelskim, a także wolontariusze z European Solidarity Corps.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia