Raport roczny Muzeum Emigracji w Gdyni

250.000 gości od otwarcia, 7 wystaw czasowych, 13 nagród i wyróżnień oraz nominacja do najważniejszej nagrody muzealnej w Europie, EMYA 2017 – prezentujemy podsumowanie pierwszego pełnego roku naszej działalności.

Od maja 2015 roku zabytkowy Dworzec Morski, dawniej jedno z najważniejszych miejsc nad polskim Bałtykiem, jest siedzibą Muzeum Emigracji w Gdyni. Otwarcie instytucji – pierwszego w kraju muzeum poświęconego tematowi migracji i obecności Polaków na świecie odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. O powstaniu Muzeum Emigracji w Gdyni pisał m.in. „New York Times”. Do końca 2016 roku placówkę odwiedziło ponad 250.000 gości.

Gdy trwały prace nad powstaniem in­stytucji oraz wystawy, przedsięwzięcie wydawało się ogromnym wyzwaniem. Pozytywnie przyjęta ekspozycja stała świadczy o tym, że zadanie to się powiodło – podkreśla Sebastian Tyrakowski, Zastępca Dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.

Muzeum stara się opowiadać o emigracji głosami samych emigrantów. W ramach projektu Archiwum Emigranta pozyskano już kilkaset notacji wideo, audio oraz relacji pisanych. Można je poznać po adresem: ArchiwumEmigranta.pl. poszerzają się również zbiory placówki, liczące już ponad 10.000 obiektów. Wszystkie pamiątki, listy, fotografie – zobaczyć można pod adresem zbiory.muzeumemigracji.pl.

Muzeum przy ul. Polskiej 1 stało się jednym z najpopularniejszych miejsc w Gdyni, nie tylko dla osób ciekawych polskiej historii, ale i miłośników dobrej muzyki czy czytelników chcących porozmawiać z ulubionymi pisarzami. Jesteśmy świadomi, że każdego dnia piszą się kolejne rozdziały historii migracji i dlatego dbamy, aby miały szansę wybrzmieć podczas organizowanych przez Muzeum wydarzeń kulturalnych, debat, konferencji i spotkań – dodaje Sebastian Tyrakowski.

Muzeum stworzyło również szereg przedsięwzięć społeczno-edukacyjnych, takich jak „Muzeum bez Wyjątku”, „Gdynia Wielokulturowa – tradycja gościnności” czy „MEGafon Kultury”. Projekt „Muzeum. Udostępnij!” – realizowany we współpracy z gdyńskimi świetlicami socjoterapeutycznymi – został niedawno nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku [Oddaj głos w plebiscycie!]

Zachęcamy do lektury podsumowania szerokiej działalności Muzeum Emigracji w Gdyni w 2016 roku.

[CZYTAJ RAPORT]

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia