Reporter w podróży…

…, czyli jak przywieźć do domu coś wartościowego.

Czym się kierować przy wyborze tematu materiału reporterskiego oraz jak go przygotować, aby był unikalny? Jak najłatwiej zdobyć zaufanie nowo poznanego rozmówcy? A wreszcie, dlaczego warto w podróży spotykać nie tylko obcokrajowców, ale i rodaków?

Gorąco zachęcamy do udziału w Gdyńskich Warsztatach Podróżniczych, które odbędą się już 13 września 2013 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Spotkanie poprowadzi Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej rozpoznawalnych propagatorów podróżowania, dziennikarz, radiowiec, autor bestsellerowych książek. Spotkanie będzie wprowadzeniem do konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego na najlepszy reportaż o Polaku żyjącym za granicą, organizowanym przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Potrwa on do 10 stycznia 2014 r.

Podczas warsztatów popularny podróżnik opowie o swoich doświadczeniach z licznych wędrówek, ale przede wszystkim skupi się na dostarczeniu uczestnikom wiedzy potrzebnej do mądrego i bezpieczniejszego przemierzania nieznanych zakątków świata w poszukiwaniu wyjątkowego tematu. Uczestnicy dowiedzą się, jak go wybrać tak, aby był unikalny, atrakcyjny dla odbiorcy i jak skutecznie gromadzić informacje potrzebne do stworzenia ciekawego reportażu. Poznają metody pracy z drugim człowiekiem, czyli tego jak zdobyć zaufanie swojego rozmówcy i poprowadzić pasjonujący wywiad.

Największą wartością prowadzonych zajęć jest ich nastawienie na praktyczne aspekty pracy w terenie. Będzie więc mowa o tym, jak efektywnie wykorzystać zebrany materiał oraz jak radzić sobie z jego brakami i niedoskonałościami. Będzie i o tym, jak zacząć i kiedy skończyć. Nie zabraknie jednak refleksji nad kwestiami etycznymi: co reporter jest winny ludziom, których spotyka i wiele anegdot wartych powtórzenia znajomym. Bo czy każdy wie, dlaczego palmy kokosowe są groźniejsze od rekinów?

Warsztaty mogą być początkiem niezwykłej przygody, jaką będzie udział w konkursie im. Pawła E. Strzeleckiego na udokumentowaną rozmowę z nietuzinkowym rodakiem spotkanym na szlaku. Wiadomo przecież, że podróże nie tylko dają szansę na kontakt z egzotyką i innymi kulturami, ale też pozwalają lepiej zrozumieć swoją własną. Poprzez konkurs chcemy popularyzować tematykę emigracyjną i zwracać uwagę Polaków w kraju na życie Polonii, na jej osiągniecia i sukcesy – tak ideę nagrody wyjaśnia dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, Karolina Grabowicz-Matyjasjednocześnie propagujemy polskość jako niezwykły fenomen ludzi, którzy w każdym miejscu potrafili realizować swoje plany, ambicje i marzenia, jako żywioł energii i optymizmu, otwarty na świat, nowe miejsca i ludzi.

Ciekawe przedsięwzięcie zyskało już zainteresowanie osobowości wyjątkowych zarówno dla polskich tradycji podróżniczych, jak i reporterskich. W jury zdecydował się zasiąść słynny polarnik Marek Kamiński, wybitny fotograf Chris Niedenthal oraz główny bohater tych warsztatów, Tomek Michniewicz. Dla niezdecydowanych dodatkową motywacją do udziału w konkursie może być atrakcyjna nagroda 5 tysięcy złotych.

Patronem medialnym jest miesięcznik „Poznaj świat”, który przygotował dla wszystkich uczestników upominki w postaci bezpłatnych numerów swojego czasopisma.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Więcej na temat Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego: [CZYTAJ]

Tomek Michniewicz – Juror nagrody dla podróżników im. Pawła E. Strzeleckiego, dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”, redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Kojarzony z anten radiowej Jedynki i Trójki, a wcześniej dziennikarz m.in. „Polityki” i Polskiego Radia BIS. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do nagrody National Geographic „Traveler”.

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze – cykl spotkań poświęconych tematyce podróżniczej gromadzących od 2011 roku rzesze profesjonalistów i amatorów. Głównym organizatorem warsztatów, finansowanych przez Urząd Miasta Gdynia, jest Związek Harcerstwa Polskiego w Gdyni, reprezentowany przez koordynatorów warsztatów, którymi są podróżnicy Karina i Marcin Stencel – małżeństwo instruktorów harcerskich, które ostatnie 3 lata spędziło prawie wyłącznie na podróżowaniu.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia