Spotkanie na Polskiej 1

Z okazji zakończenia prac budowlanych w historycznym Dworcu Morskim 18 sierpnia 2014 roku gościliśmy w przyszłej siedzibie naszego Muzeum wyjątkowych gości – prof. Małgorzatę Omilanowską, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojciecha Szczurka, Prezydenta Gdyni. Spotkali się oni z dyrektor naszej placówki, Karoliną Grabowicz-Matyjas oraz licznie przybyłymi dziennikarzami.

Goście podziwiali najbardziej reprezentacyjny budynek Gdyni, który w latach 30. był symbolem państwa zasługującego na swoją obecność nad Bałtykiem, a teraz został nie tylko odrestaurowany, ale i zmodernizowany na potrzeby nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji kultury. Jego przebudowa spotkała się z uznaniem zarówno na poziomie realizacji, jak i samego pomysłu stworzenia Muzeum Emigracji w tym właśnie miejscu. Zdaniem prof. Małgorzaty Omilanowskiej umieszczenie muzeum w istniejącym obiekcie zamiast budowania nowych, wielkich gmachów jest rozwiązaniem wzorcowym. Powinniśmy częściej szukać w naszej przestrzeni wartościowych, szczególnych miejsc wartych uratowania – i to właśnie udało się w Gdyni. Odrestaurowany Dworzec Morski zacznie ponadto pełnić bardzo ważną rolę na polskiej mapie kulturalnej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziła opinię, że powstające Muzeum Emigracji w Gdyni to placówka o znaczeniu ogólnopolskim, a nawet światowym, jeśli weźmiemy pod uwagę wiele pokoleń Polonusów, z którymi chcielibyśmy utrzymać więź.

Na szczególne znaczenie powstającej instytucji dla podtrzymywania relacji z Polonią zwrócił uwagę również Wojciech Szczurek: Chcemy, by Polacy w kraju mieli świadomość, jaka dawniej była i jaka obecnie jest skala polskiej emigracji, ale też wyraźnie powiedzieć Polakom rozsianym po całym świecie, jak ważni są dla naszego kraju, że pamiętamy o nich i że chcemy budować dla nich silne trwałe pomosty i więzi z ojczyzną. Prezydent Gdyni wyraził opinię, że Muzeum Emigracji w Gdyni będzie lekcją historii, ale i współczesności.

Edukacyjny i dynamicznie zmieniający się charakter placówek muzealnych podkreśliła również Minister Omilanowska: Muzea trzeba odczarować, zmienić ich społeczny wizerunek, bo te powstające obecnie mają do zaoferowania bardzo świeże i nowoczesne oferty kulturalne. Ich goście zdają się już to dostrzegać, ponieważ w ostatnich latach liczba osób odwiedzających muzea wzrosła o 20 % – żadna gałąź kultury nie może pochwalić się tak dynamicznym rozwojem.

O rozwijaniu się samego projektu Muzeum Emigracji w Gdyni ze szczegółami opowiedziała jego dyrektor, Karolina Grabowicz-Matyjas: Przywrócenie oryginalnej bryły budynku już za nami, a teraz tworzymy serce tego muzeum, jakim jest wystawa stała. Jednocześnie od dwóch lat staramy się aby instytucja już działała w przestrzeni miejskiej i świadomości Polaków w kraju i za granicą. Co do ostatecznego powodzenia projektu placówki powstającej pod adresem Gdynia, ul. Polska 1 wątpliwości nie miał Prezydent Miasta, Wojciech Szczurek: Geniusz miejsca sprawi, że wrażenia i odczucia podczas jego odwiedzin będą niezapomniane.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia