STEREOTYPY. Podsumowanie hasła programowego na rok 2022 w Muzeum Emigracji

Kolorowe zdjęcie. Z lewej strony Wojtek Sawicki z Life On Wheelz. Obok niego influencerka Ogi Ugonoh.

W tegorocznej działalności koncentrowaliśmy się na zagadnieniu STEREOTYPÓW.
Podczas badań, wystaw i spotkań analizowaliśmy stereotypy nie tylko w procesach migracyjnych, ale również w sposobach w jaki są prezentowane. 

Ważnym momentem było zaproszenie młodych aktywistów i influencerów do roli ambasadorów Muzeum Emigracji. Zostali nimi: Ogi Ugonoh – Polka, Gdańszczanka nigeryjskiego pochodzenia, artystka i działaczka społeczna – oraz Wojtek Sawicki z bloga Life On Wheelz, który zmienia stereotypowe myślenie na temat osób z niepełnosprawnością. Zobaczcie, jak na różnych polach aktywnie walczą o lepszy świat.

Poza wyborem ambasadorów, w Muzeum odbyło się także wiele wydarzeń, prezentujących i łamiących stereotypy. Były to między innymi:

Czym właściwie są stereotypy? Jakie są najważniejsze mity związane z migracjami? Dlaczego w polskim społeczeństwie – silnie doświadczonym przez migracje – lęk przed imigrantami i imigrantkami jest tak silny? Jak media, w tym media społecznościowe, kształtują, ugruntowują, bądź przełamują stereotypy wobec migrantów i migrantek?
Na te pytania postaralismy sie odpowiedzieć podczas spotkania z naszymi gośćmi. Rozmowa dostępna jest pod tym linkiem. 

Kolorowe zdjęcie. Cztery okładki 7 numeru Polskiego Przeglądu Migracyjnego na fioletowym tle.
fot. Hardziej Studio

To wydanie muzealnego magazynu zostało w całości poświęcone tematyce STEREOTYPÓW. Autorzy „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” szukają odpowiedzi na pytania: czym właściwie są stereotypy, skąd się biorą stereotypy wobec imigrantów i co może z nich wynikać, a także jak je przełamywać. 

FEMIGRACJA. Projekt badawczy o wysoko wykwalifikowanych Polkach za granicą

Wraz z naszymi partnerami, zdecydowaliśmy skoncentrować swoje badania na polskich specjalistkach, które postanowiły realizować się (zawodowo i prywatnie) poza granicami naszego kraju. Wyniki badań zaprezentujemy w 2023 roku.

Żółta prostokątna grafika. Po lewej stronie napis: Przeprowadzki. Wystawa familijna. Po prawej stronie rysunki: meble, rośliny, zabawki i zwierzęta przemieszane ze sobą i zwrócone w różne strony.

Każdy z nas na różnych etapach życia przeprowadzał się chociaż raz. Zmiana miejsca zamieszkania bywa wyzwaniem, szczególnie dla dzieci. Wystawa Przeprowadzki opowiada o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi. Wystawa czeka na odwiedzających do 31.01.2023.
Dodatkowo, w ciągu roku zorganizowaliśmy dwie edycje edukacyjnych warsztatów dla rodzin „Świat w ruchu”, odnoszące i odbywające się w przestrzeni wystawy oraz w budynku muzeum. 

Gra miejska "Podróż przez niepełnosprawność"

„Podróż przez niepełnosprawność” była okazją do poznania świata z perspektywy osób z różnymi niepełnosprawnościami. W trakcie gry uczestnicy zaznajomili się z przestrzeniami Muzeum, porozmawiali z osobami z niepełnosprawnością i na swojej skórze zobaczyli, z jakimi trudnościami spotykają się one w codziennym życiu.

Obchody Światowego Dnia Uchodźcy - spotkanie online o stereotypach i wyzwaniach dotyczących migracji

20 czerwca upamiętniliśmy odwagę i siłę uchodźców na całym świecie obchodząc Światowy Dzień Uchodźcy #WorldRefugeeDay. Z tej okazji Muzeum Emigracji w Gdyni zaprosiło na spotkanie online o stereotypach i wyzwaniach związanych z migracjami.

W ostatnich latach z kraju emigracyjnego staliśmy się krajem imigracyjnym. Nad rolą historycznych i współczesnych migracji niejednokrotnie zastanawiali się artyści. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprosiło kilku z nich do współpracy w ramach projektu „SUPLEMENT”, żeby poprzez swoje działania dopełnili historię migracji opowiedzianej na wystawie stałej.  

W 2022 roku z naszą misją obalania stereotypów docieraliśmy do zróżnicowanego grona odbiorców. Chcemy nie tylko edukować, ale i przełamywać stereotypy na temat samej instytucji.

W mijającym roku otrzymaliśmy także kolejne nagrody: „Lodołamacza” w kategorii „Przyjazna Przestrzeń – Dostępność Cyfrowa” oraz nagrodę specjalną Europejskiej Akademii Muzeów 2022 (European Academy Awards) we współpracy z Micheletti Award i DASA Award za „zrozumienie istotnych tematów dziś i przeszłości, które stanowią wielkie wyzwanie dla demokratycznego społeczeństwa”.

Dziękujemy wszystkim Zwiedzającym za wizyty w naszym wyjątkowym muzeum oraz chęć uczestniczenia w organizowanych wydarzeniach i spotkaniach. Wkrótce ogłosimy hasło programowe na rok 2023 oraz wydarzenia, które będą jemu towarzyszyć. Liczymy, że znajdą tam Państwo wiele interesujących zagadnień.

Zachęcamy do odwiedzin Muzeum Emigracji, a także zaglądania na www.polska1.pl oraz na nasze profile w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok i Twitter).

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia