Tęsknota za Polską | Dyskusja

Goście spotkania: Tadeusz Dąbrowski, Andrzej Franaszek | 20 listopada | 18.00 | Gdynia, ul. Polska 1

Jak emigracja wpłynęła na pokolenia pisarzy? Co zawdzięczamy tym największym Czesławowi Miłoszowi i Witoldowi Gombrowiczowi? Zapraszamy do dyskusji zorganizowanej w ramach cyklu „Literatura bez granic”. W dyskusji udział wezmą Andrzej Franaszek, autor głośnej biografii Czesława Miłosza oraz poeta i dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności, Tadeusz Dąbrowski.

Zachęcamy do udziału w dyskusji poświęconej literaturze emigracyjnej i jej wpływowi na polską kulturę – zwłaszcza za sprawą dwóch gigantów – Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza. Podczas spotkania podjęta zostanie próba odpowiedzi między innymi na pytania, w jaki sposób rzeczywistość polityczna i społeczna, która skłoniła pisarzy do opuszczenia kraju, wpłynęła na ich postrzeganie i opisanie zjawiska emigracji, jak dużą rolę odgrywała niemożność powrotu połączona z tęsknotą za rodzinnym krajem oraz na ile te doświadczenia są uniwersalne i tożsame z doświadczeniami innych pokoleń emigrantów.

W dyskusji z przyczyn od niej niezależnych nie weźmie udziału jeden z zaproszonych gości – redaktor naczelna „Zeszytów Literackich” Barbara Toruńczyk.

Andrzej Franaszek – literaturoznawca, krytyk literacki, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk. Jest adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”, sekretarzem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Tadeusz Dąbrowski – poeta, eseista, krytyk literacki, laureat Nagrody Kościelskich. Autor tomów poetyckich tłumaczonych na kilkadziesiąt języków, m.in. „Te Deum”, „Czarny kwadrat”, „Pomiędzy”. Dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Barbara Toruńczyk – literaturoznawczyni, założycielka i redaktor naczelna „Zeszytów Literackich”. Na jej dorobek edytorski składają się m.in. pisma Brodskiego, Czapskiego, Herberta, Jeleńskiego, Miłosza, Stempowskiego, Wata. Od 1964 działała na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W 1968 roku aresztowana i skazana na dwa lata więzienia za aktywność opozycyjną.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia