Rzeczy mają swoje historie - opowiadają o ludziach, ich życiu i podróżach, ważnych miejscach i momentach. Listy, dokumenty, pamiętniki, fotografie i rzeczy osobiste są ważnym świadectwem epoki. 

Historia emigracji o zbiór indywidualnych doświadczeń. Opowieści ludzi, którzy wyjechali oraz tych, którzy żegnali ich na kolejowych dworcach, w portach i na lotniskach. Nasze zbiory opowiadają o ich losach. Zgromadzone obiekty mówią o życiu Polaków rozsianych po całym świecie, są cząstką ich osobistej historii. 

Czarno-białe zdjęcie. Hala pasażerska Dworca Morskiego. Tłum ludzi z bagażami. Na pierwszym planie elegancko ubrana starsza kobieta w kapeluszu na głowie. Jest ubrana w kraciastą garsonkę. Na ręku ma przewieszoną torebkę. Siedzi na dużej czarnej walizce, która stoi na podłodze.
fot. Witold Węgrzyn

Opowiedz o sobie i swoich bliskich, przekazując do muzeum emigracyjne pamiątki.​

Zasób zbiorów stale powiększa się dzięki zaangażowaniu ludzi, dla których emigracja wpisana jest w osobiste doświadczenia lub historię rodzinną. Ponad 10 000 pozyskanych obiektów niesie ze sobą niezwykłą wartość emocjonalną, historyczną i naukową. 

Wszystkie obiekty są szczegółowo opisywane, profesjonalnie digitalizowane, a następnie udostępniane online. Wybrane prezentujemy w gablocie Rzecz z Historią w przestrzeni muzeum oraz na wystawie stałej.

Audiodeskrypcje obiektów prezentowanych w gablocie Rzecz z historią otworzą się po kliknięciu w ten tekst.

Nadchodzące wydarzenia