Wsparcie dla muzeów w Ukrainie

Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy.

W miniony weekend do Lwowa dotarł pierwszy transport z artykułami do pakowania i zabezpieczenia zbiorów muzeów w Ukrainie. Materiały przekazane ukraińskim instytucjom zostały zgromadzone przez członków Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy, wśród których znajduje się Muzeum Emigracji w Gdyni.

Transportowe artykuły trafiły do dwóch punktów pomocowych we Lwowie – Centrum Ocalenia Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Przyrodniczego. Stamtąd zostaną przekazane do kilkunastu placówek na terenie całego kraju, w tym Państwowego Muzeum Pamięci Mychajła Hruszewskiego, Muzeum Narodowego Andrzeja Szeptyckiego oraz Muzeum w Drohobyczu.

Aktualnie kompletowany jest drugi transport, w którym znajdzie się m.in. sprzęt cyfrowy do digitalizacji zbiorów czy specjalistyczne akcesoria opakowaniowe. Komitet prowadzi także zbiórkę funduszy, które zostaną przekazane na zakup sprzętu niezbędnego do digitalizacji ukraińskich dóbr kultury. Więcej informacji o zbiórce można przeczytać na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy, powstały z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, zrzesza przedstawicieli muzeów i instytucji kultury z całej Polski. Głównymi celami zespołu są m.in. wsparcie wszystkich muzeów i instytucji kultury w Ukrainie w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej,  przekazywanie materiałów potrzebnych do zabezpieczania i ukrywania zbiorów oraz wsparcie w dokumentacji, digitalizacji i inwentaryzacji zbiorów. Więcej o działaniach komitetu można znaleźć na Facebooku.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia