Zapytaj o Polskę z Muzeum Emigracji

warsztaty | reportaż | spacery | historia mówiona
rekrutacja: do 31 sierpnia 2015 poprzez formularz lub telefonicznie: +48 58 670 41 67/62.
czas trwania projektu: 5 września-5 grudnia

Wyjechali rok, 5 lat, 35 lat temu, ale wrócili. Zatęsknili za rodziną? Zakończyli studia za granicą? Zmienili plany zawodowe? Dlaczego teraz wracają i to tu, do rodzinnego Trójmiasta?

Czego nie miały amerykańskie metropolie, tygiel Londynu, duże europejskiej miasta i piękne zakątki Szwajcarii, Francji, Belgii – a ma nasze, rodzime Trójmiasto? Jak wyglądają Gdynia, Sopot, Gdańsk w oczach ludzi, którzy zobaczyli te miasta ponownie po kilku lub kilkunastu latach? Jak patrzą na Polskę? Jakie wspomnienia wywołują dawno niewidziane miejsca – i jak opowiadać o nich drugiej osobie? I czy piosenka sprzed ćwierć wieku może okazać się tutaj pomocna…?

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza mieszkańców Trójmiasta do stworzenia wielobarwnej opowieści o powrotach do kraju. W ramach projektu „Zapytaj o Polskę” nowo otwarta placówka poszukuje osób z emigracyjnymi doświadczeniami, które zdecydowały się na powrót w rodzinne strony. Międzypokoleniowa 20-osobowa grupa weźmie udział w wyjątkowych warsztatach, których zwieńczeniem będzie reportaż radiowy oraz wywiady w duchu historii mówionej wzbogacające zbiory placówki. Muzeum zachęca do podzielenia się swoją historią i pokazania, czym dziś jest dla Was Trójmiasto i Polska. Twórz z nami Muzeum Emigracji!

Wiele mówi się o Polakach zostających na stałe za granicą, ale wciąż niewiele wiemy o tych, którzy postanowili wrócić do kraju. Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie wypełnić tę lukę i we współpracy z reemigrantami stworzyć wielowątkową opowieść o powrotach do kraju – tych dawnych i tych współczesnych.

Podczas projektu „Zapytaj o Polskę” uczestnicy w 20-osobowej, międzypokoleniowej grupie spotkają się dwukrotnie na warsztatach, które pozwolą im nie tylko przyjrzeć się różnorodności doświadczeń emigracyjnych na przestrzeni ostatnich dekad, ale też będą mieli szansę rozwinąć swoje zainteresowania reporterskie, badawcze czy też fotograficzne. Grupa – wyposażona w narzędzia do kreatywnego zbierania materiałów audiowizualnych i przeprowadzania wywiadów w nurcie historii mówionej będzie pracować nad opowieścią na temat emigracji i powrotu do Trójmiasta.

Wszystkie przeprowadzone wywiady zostaną opublikowane na muzealnej stronie dedykowanej historii mówionej i wraz z reportażem – stworzonym z pomocą dziennikarki Radia Gdańsk – będą stanowiły zaproszenie do dyskusji na temat emigracji kiedyś i dziś. Muzeum chce w ten sposób zaprosić reemigrantów do dzielenia się własnym, emigracyjnym doświadczeniem i przez pryzmat powrotu do ojczyzny i rodzinnych stron pytać o polskość i patriotyzm.

HARMONOGRAM PROJEKTU:
– 5-6 września i 17-18 października -> warsztaty weekendowe
– od 7 września do 16 października -> zbieranie materiałów do reportażu radiowego
– 5 grudnia -> spotkanie otwarte, na którym zaprezentowane zostaną efekty pracy uczestników

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń do 31 sierpnia na adres powroty@muzeumemigracji.pl za pomocą formularza lub telefonicznie pod nr +48 58 670 41 67/62.

Nazwa projektu inspirowana jest utworem „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego z roku 1988.

Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej,
Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie (…)
nie pytaj mnie dlaczego jestem z nią
nie pytaj mnie dlaczego z inną nie
nie pytaj mnie dlaczego myślę że
że nie ma dla mnie innych miejsc

Grzegorz Ciechowski, 1988 r

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Patroni medialni: Radio Gdańsk S.A. i Trójmiasto.pl.

Wydarzenie na Facebook’u.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia