Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński

26 maja 2017 zmarł profesor Zbigniew Brzeziński, politolog i doradca byłego prezydenta Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego. Dla Muzeum Emigracji była to postać szczególna. Wybitnemu Polakowi, jednemu z najbardziej wpływowych strategów polityki zagranicznej USA, zawsze bliskie były losy Polski.

W maju 2015 roku, tuż przed otwarciem Muzeum Emigracji w Gdyni, profesor Brzeziński przekazał instytucji szczególny dar – swoją korespondencję z papieżem Janem Pawłem II z lat 1979–1983. Listy zawierają przemyślenia i analizy rozwoju sytuacji międzynarodowej oraz troskę o losy Polski, zwłaszcza w kontekście sowieckiej interwencji w Afganistanie oraz stanu wojennego.

Przekazanie tego cennego daru nowo otwartej instytucji było wyrazem uznania prof. Brzezińskiego dla stojącej za Muzeum Emigracji w Gdyni idei łączenia Polaków z całego świata. Korespondencja stanowi dowód, jak wiele losy Polski znaczyły dla dwóch wybitnych Polaków znajdujących się wówczas poza krajem i odgrywających wyjątkową rolę w ówczesnej światowej polityce – papieża-Polaka i doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Dworzec Morski w Gdyni, w którym powstało Muzeum Emigracji, był dobrze znany prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu. To z tego miejsca odpływał razem z rodziną na pokładzie „Batorego” w 1938 roku do Kanady. Wydarzenie to upamiętnia tablica pamiątkowa wmurowana w nabrzeże Portowe w sąsiedztwie Muzeum.

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:140}}

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia