11.05 | Premiera książki „Marsz, marsz BATORY”

Zapraszamy na premierę książki „Marsz, marsz BATORY” autorstwa Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej, która odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni 11 maja 2019 o godzinie 17:00.

Legendarny transatlantyk M/S Batory przez 33 lata pływał pod polską banderą. Odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tysięcy pasażerów. Autorkom książki – Aleksandrze Karkowskiej i Barbarze Caillot – udało się porozmawiać z ponad 50 osobami, które pamiętają podróże Batorym. Ich wspomnienia tworzą barwną historię tamtych czasów pełną emocji, niełatwych decyzji i nowych doświadczeń.

Spotkanie z autorkami poprowadzi p. Grzegorz Rogowski, stały współpracownik Muzeum Emigracji, który od lat zajmuje się tematyką polskich statków pasażerskich, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek pływających pod polską banderą w okresie II Rzeczpospolitej. Autor monografii dotyczącej statków MS Piłsudski i MS Batory „Pod polską banderą przez Atlantyk”.

Od autorek

Oczarował nas statek M/S Batory. Legendarny transatlantyk. 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów.

Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę… podróż na emigrację, podróż życia.

Udało nam się porozmawiać z ponad 50 pasażerami „Batorego” oraz członkami załogi mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce.

Podzielili się z nami swoimi wspomnieniami, wrażeniami, tajemnicami i fotografiami…

Rejs Batorym to był czas oczekiwania na kraj obiecany. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje. 11 dni, 3198 mil morskich i zmienia się całe życie.

Ja, mąż, dwoje dzieci, matka i siostra z dziećmi. Płynęliśmy wszyscy. Decyzja na całe życie. Wzięliśmy cały dobytek. Jak nic nie masz, to bierzesz wszystko, co masz.

Przygoda? Okazja? Byliśmy zachwyceni Zachodem, chciałem to zobaczyć. Bilet kupiłem sobie sam. Mama rozpaczała. Płynąłem w czerwcu 1967, na emigrację. Ameryki się nie bałem, wręcz przeciwnie.

My jechaliśmy na zaproszenie wuja, którego znałam tylko z listów. Mama nie chciała, żebym widziała, jak zamyka dom po raz ostatni.

Mówili o „Batorym”, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy.

Woda, woda i woda. Było przyjemnie i jednak groza była.


O autorkach

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot napisały razem kilka książek, stworzyły wydawnictwo, kreują kulturalne wydarzenia. Ich dzielna pracowitość, dociekliwa ciekawość i szczególna wrażliwość nie jest związana z konkretnym miejscem na geograficznej, etnograficznej czy kulturalnej mapie Polski. Zajmowały się wielkomiejską Warszawą, góralskim Podtatrzem, Sopotem –nadmorskim kurortem, oddają w Państwa ręce książkę o podróżujących statkiem „Batory”. Przy wszystkich różnicach ich prace mają mocny wspólny mianownik. Jest nim pamięć rzeczy pierwszych, prostych, głęboko osobistych. Emocjonalne wspomnienie przypisane konkretnej osobie, ulotne i kruche jak każde pojedyncze istnienie. Tą pamięć Barbara i Aleksandra otaczają czułą opieką. Znajdują ją, zapisują, budują z niej opowieść, która dzięki książce może trwać i nas darzyć. Matkują temu istnieniu obdarzając je jeszcze jednym życiem. Piękna i ważna praktyka.

Kuba Szpilka, antropolog kultury

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poznały się na warszawskiej Sadybie. Obie kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazywać je dalej. W 2015 roku założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami międzypokoleniowych książek „Banany z cukru pudru” (2015) i „Na Giewont się patrzy” (2016), „Mewa na patyku” (2019), serii interakcyjnych zeszytów „Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!”, „Notatnik wakacyjny”, „Na Gwiazdkę”, „Zeszyt tatrzański” oraz zeszytu „B jak Batory” o historii statku M/S Batory. Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie.

Projekt został objęty patronatem przez następujące instytucje:

  • Miasto Gdynia,
  • Muzeum Emigracji w Gdyni,
  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,
  • Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”,
  • Program „Niepodległa”.

Patronem medialnym jest National Geographic Polska.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia