Informacje dla rodzin z dziećmi

Wizyta z dzieckiem

Wejście

Pod Muzeum Emigracji w Gdyni dojeżdżają niskopodłogowe autobusy komunikacji miejskiej.

Rodzice z dziećmi w wózkach mogą skorzystać z wejścia z podjazdem, znajdującego się po lewej stronie wejścia głównego. Jeżeli drzwi są zamknięte – prosimy zadzwonić dzwonkiem po lewej stronie drzwi.

Poruszanie się

W budynku znajdują się windy, nie ma w nim progów. W holu głównym Dworca Morskiego, w Magazynie Tranzytowym oraz w restauracji znajdują się toalety wyposażone w przewijaki. Nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, aby rodziny z dziećmi czuły się u nas swobodnie.

Wystawa stała

Wystawa jest zaprojektowana w taki sposób, aby także najmłodsi mogli poczuć się dobrze w muzeum. Elementy naszej muzealnej ekspozycji można poznawać nie tylko poprzez zmysł wzroku, ale także dotyku. Na wystawie znajdują się miejsca, w których można usiąść i odpocząć, a także toaleta z przewijakiem.

Karmienie

Muzeum jest przyjazne matkom karmiącym. Na wystawie znajduje się wiele wygodnych miejsc.

Atrakcje dla najmłodszych

Wystawa stała wyposażona jest w multimedia, poza tym angażuje takie zmysły jak zapach czy słuch. Nasi najmłodsi odwiedzający jako najciekawsze miejsca/ rzeczy na wystawie, najwyżej oceniają: ścianę pokrytą imitacją ziemniaków, pokład transatlantyku (przykładowa kajuta), salę z wnętrzem samolotu, samochód fiat 125 p oraz imitację wielkiego radia z czasów PRL-u. Ponadto ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się opowieść o rodzinie Sikorów, która wyemigrowała na przełomie wieków do Stanów Zjednoczonych. Narracja ta prowadzona jest przez większą część wystawy, zwiedzający mają możliwość na przykładzie rodziny Sikorów dowiedzieć się, jak wyglądała emigracja w dawnych czasach. Oprócz tego, na wystawie znajdziemy miejsca zaprojektowane z myślą o najmłodszych zwiedzających: ruchome kubiki – puzzle, ruchomą zabawkę poruszaną siłą rąk, pokazującą szybkość wybranych środków transportu, liczne wizjery umieszczone w ścianach wystawy.

Materiały edukacyjne

Specjalnie dla dzieci przygotowano przewodniki, foldery i ulotki edukacyjne. Nasi najmłodsi goście mogą skorzystać z broszury zawierającej zadania dotyczące wystawy stałej. W przestrzeni muzeum znajduje się przyjazny regulamin zwiedzania, zaprojektowany we współpracy z dziećmi. W księgarni dostępna jest w sprzedaży wydana nakładem muzeum publikacja rodzinna „Książka otwarta na świat”, nagrodzona tytułem „Wydarzenia Historycznego roku 2018” oraz nagrodą „Najpiękniejsza książka roku 2018” przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Książek.

Sala Małego Podróżnika

Rodziców z maluchami zachęcamy do spędzania czasu w Sali Małego Podróżnika, gdzie czekają m.in. ciekawe książki dotyczące emigracji, podróży i kultur świata, edukacyjna aplikacja multimedialna, wyjątkowy model transatlantyku MS Batory i miękkie poduchy, na których można odpocząć. Poza tym w kasach muzealnych na dzieci czeka plansza z informacją na temat tego, jak działa muzeum. Jest to alternatywa dla tradycyjnego regulaminu, który był współtworzony przez dzieci i pracowników instytucji. W holu muzeum prezentujemy również film, który powstał z myślą o dzieciach: w prosty sposób ukazuje jakie atrakcje czekają na najmłodszych zwiedzających.

Oferta edukacyjna dla rodzin z dziećmi

Zapraszamy do śledzenia naszej stałej oferty warsztatów dla dzieci oraz wyjątkowych aktywności dla najmłodszych, które towarzyszą każdemu większemu wydarzeniu organizowanemu w Muzeum Emigracji w Gdyni. Zachęcamy także do skorzystania z materiałów edukacyjnych dostępnych do pobrania i wykorzystania w domu podczas zabawy z dziećmi.