Warsztaty genealogiczne

Plakat warsztatów genealogicznych. Na pomarańczowym tle stare zdjęcie rodziny. Na górze napis 'warsztaty genealogiczn', pod nim 'łączymy historie'

Szukasz korzeni swojej rodziny? A może masz wśród krewnych emigrantów? Chcesz dotrzeć do źródeł, dzięki którym lepiej poznasz ich losy? Nie wiesz, jak uporządkować domowe archiwum i odczytać stare rodzinne dokumenty? Te warsztaty są dla Ciebie! Nasi specjaliści pomogą w dotarciu do cennych zasobów oraz nauczą jak z nich korzystać.

Dowiedz się, jakie zasoby kryją archiwa krajowe i zagraniczne. Akta chrztów, małżeństw i zgonów, listy pasażerów-emigrantów, którzy transatlantykami podróżowali z Europy na inne kontynenty, dokumenty związane z ubieganiem się o obywatelstwo w nowym kraju, spisy ludności – to przykłady niektórych dokumentów wykorzystywanych w poszukiwaniach genealogicznych do których dostęp jest dziś o wiele łatwiejszy niż wcześniej.

W tym roku wszystkie warsztaty zostaną przeprowadzone przez Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce w formie spotkań online na platformie Click Meeting. Udział w webinarach jest bezpłatny. Aby wziąć udział w spotkaniach należy wcześniej zarejestrować się na wybrany dzień, klikając link w opisie konkretnego wydarzenia. Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres mailowy: genealogia@muzeumemigracji.pl.

Terminarz webinarów warsztatów genealogicznych na rok 2022:

 • 07.10.22 – Wstęp do genealogii – archiwum rodzinne, porządkowanie informacji.

  Prowadząca: Kinga Urbańska,
  Link do rejestracji: https://cutt.ly/yCkJBvq
  Tematyka spotkania: Jak zacząć?… Podczas zajęć wprowadzających omówimy źródła do genealogii, do których należy sięgnąć na początku – archiwum domowe, relacje rodzinne, pamiątki, zdjęcia, płyty nagrobne. Poinstruujemy jak uporządkować dokumenty i rodzinne informacje, przedstawimy programy i portale, w których możemy zacząć tworzyć drzewo genealogiczne.

 • 14.10.22 – Znajdź przodka po… miejscu!

  Prowadzący: Michał Gierszon
  Link do rejestracji: https://cutt.ly/VCkJ2HP
  Tematyka spotkania: Podczas tego spotkania powiemy o tym jak ważna jest znajomość miejsca pochodzenia przodków i jego przynależności administracyjnej i gdzie to sprawdzić. Przejdziemy przez bazy internetowe i portale, które przechowują i udostępniają dokumentację online biorąc pod uwagę miejscowość związaną z naszymi przodkami. Opowiemy też o dokumentacji dostępnej offline.

 • 21.10.22 – Znajdź przodka po… nazwisku!

  Prowadzący: Przemysław Lisowski
  Link do rejestracji: https://cutt.ly/yCkLQUN
  Tematyka spotkania: W trakcie tych zajęć przejdziemy przez te genealogiczne bazy internetowe, które pozwalają nam wyszukiwać przodka po nazwisku. Opowiemy o tym, czym jest indeksacja akt metrykalnych i dlaczego jest tak bardzo ważna, a także jak wiele informacji możemy uzyskać ze zindeksowanej dokumentacji.

 • 28.10.22 – Cmentarze – ONLINE

  Prowadząca: Karolina Szlęzak
  Link do rejestracji: https://cutt.ly/rCkLTgY
  Tematyka spotkania: Coraz więcej cmentarzy i informacji na temat pochowanych jest dostępnych ONLINE. Nie dość, że możemy znaleźć swoich przodków w bazach, to jeszcze często potwierdzimy ich daty urodzin i śmierci, a także sprawdzimy ich dokładne miejsce pochówku, a także, z kim zostali pochowani. Podczas webinaru pokażemy bazy cmentarzy online i poinstruujemy jak uzyskać z nich ciekawe informacje o naszych przodkach. 

 • 04.11.22 – Polskie emigracje – jak szukać przodków za granicą?

  Prowadząca: Kinga Urbańska
  Link do rejestracji: https://cutt.ly/xCkLFcy
  Tematyka spotkania: Webinar ten poświęcony będzie XIX i XX wiecznej emigracji – opowiemy o tym, dlaczego nasi przodkowie emigrowali, jakie były jej najczęstsze kierunki i przede wszystkim – jak to sprawdzić. Zaprezentujemy różne rodzaje dokumentacji emigracyjnej, wskażemy portale internetowe i instytucje, które pomogą nam uzyskać informacje o losie naszych przodków za granicą.

 • 18.11.22 – Polska wielokulturowa

  Prowadząca: Karolina Szlęzak
  Link do rejestracji: https://cutt.ly/JCkLCOH
  Tematyka spotkania: Zajęcia te skupią się na pokazaniu genealogii mniejszości –porozmawiamy o Żydach, Ormianach, Tatarach. Zwrócimy uwagę na Polskę wielokulturową – podejmiemy tematy innych niż rzymsko – katolickie wyznań i jak ich specyfika wpłynęła na genealogię, a także jak i gdzie szukać dokumentacji różnych wyznań.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie informujemy, iż dokonanie zgłoszenia uczestnictwa oparte jest na Państwa dobrowolnej zgodzie na przetwarzanie Państwa danych osobowych ujętych w zgłoszeniu. Przesłanie zgłoszenia równoznaczne jest z wyrażeniem takiej zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą mogą Państwo w każdej chwili wycofać (kontakt na adres: iod@muzeumemigracji.pl). Klauzulę informacyjną związaną z procesem przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo tutaj.

Nadchodzące wydarzenia