150 lat historii Polaków w Kanadzie

W Muzeum Emigracji w Gdyni powstaje wystawa „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”

W lipcu 2017 roku Muzeum Emigracji w Gdyni otworzy wystawę „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. Ekspozycja – ukazująca obecność naszych rodaków w historii i współczesności największego państwa Ameryki Północnej zostanie zaprezentowana w Polsce – Gdyni, Warszawie oraz w Kanadzie, począwszy od Hamilton, a następnie w kolejnych miejscach w prowincji Ontario. Wystawa powstaje we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie.

1 lipca 1867 roku wszedł w życie akt zjednoczenia trzech brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej, które utworzyły Dominium Kanady. Wydarzenie to zostało uznane za początek kanadyjskiej państwowości. Dzień, który je upamiętnia, jest obchodzony w Kanadzie jako święto narodowe. W 150. rocznicę jej narodzin Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie otworzy wystawę ukazującą obecność Polaków w historii i współczesności Kraju Klonowego Liścia.

Wystawa przybliży losy kanadyjskiej Polonii, liczącej dziś około miliona osób. Znajdą się na niej zdjęcia z archiwów, muzeów i bibliotek polskich i kanadyjskich, reprodukcje dokumentów związanych z podróżą przez ocean i osadnictwem, a także zdjęcia Polaków żyjących dziś w Kanadzie.

Ekspozycja zaprezentowana zostanie w lipcu w przestrzeni wystaw czasowych Muzeum Emigracji. Równolegle, wystawa w uproszczonej formie panelowej, będzie miała swoją odsłonę w Ambasadzie Kanady w Warszawie, jak również w Kanadzie.

Ambitne przedsięwzięcie było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z organizacjami polonijnymi i Polakami w Kanadzie. W marcu wizytę studyjną w szeregu kanadyjskich instytucji odbył zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, Sebastian Tyrakowski. Była ona szansą na pozyskanie informacji, archiwaliów oraz ustalenie szczegółów prezentacji wystawy w Kanadzie.

Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie serdecznie podziękować Ambasadzie Kanady w Warszawie za możliwość realizacji wizyty studyjnej oraz p. Romanowi Baranieckiemu, p. Andrzejowi Kawce oraz p. Małgorzacie Jedlewskiej za wsparcie przy organizacji i pozyskiwaniu materiałów dotyczących wystawy.

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Kawka, Sebastian Tyrakowski, Bonnie Crombie (burmistrz Mississauga), Małgorzata Jedlewska, Roman Baraniecki

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia