18 grudnia w Muzeum Emigracji w Gdyni

18 grudnia mieszkańcy Gdyni i mieszkający w niej obcokrajowcy wspólnie obchodzą w Muzeum Emigracji Międzynarodowy Dzień Migranta. Będzie to doskonała okazja do nauczenia się etiopskiego tańca, posłuchania ukraińskich pieśni, posmakowania tradycyjnych potraw – a przede wszystkim spotkania i rozmowy z ludźmi ze wszystkich stron świata. Wstęp wolny!

Przyjechali z Ukrainy, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Etiopii, Nigerii, Indii i Chin. Niektórzy żyją w Polsce od kilku miesięcy, inni mieszkają tu już wiele lat. Studiują na trójmiejskich uczelniach, są wolontariuszami, pracują m.in. w organizacjach pozarządowych, firmach stoczniowych, instytucjach kultury, ośrodkach opiekuńczych. 18 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Migranta – w Muzeum Emigracji będzie można bliżej poznać ich historie.

Oprócz okazji do spotkania i rozmowy z migrantami oraz smakowania tradycyjnych potraw, 18 grudnia będzie szansą na nauczenie się etiopskiego tańca i posłuchanie ukraińskich pieśni. Rodziny zapraszamy szczególnie na głośne czytanie bajki „Jak dwie krople wody”, po którym na dzieci czekać będą warsztaty plastyczne, a na rodziców spotkanie z psychologiem, który podpowie, jak rozmawiać z najmłodszymi o inności i wielokulturowości.

Film dokumentalny przedstawi ludzi, którzy w naszym mieście znaleźli swój nowy dom, przybliży też powody ich wyjazdów. Z kolei międzynarodowa grupa, która wzięła udział w warsztatach teatralnych Fundacji Strefa WolnoSłowa, zaprezentuje performance dotyczący szeroko pojętej tematyki migracji.

Grudniowe wydarzenie jest zwieńczeniem projektu „Gdynia Wielokulturowa – tradycja gościnności”, który imigrantom żyjącym w Gdyni pozwolił lepiej poznać się z gdyńską społecznością. Przez kilka miesięcy grupa obcokrajowców doskonaliła swoje umiejętności językowe oraz poznawała lepiej Gdynię i polską kulturę podczas warsztatów i spacerów. Wspólnie z Polakami zaplanowała również program Międzynarodowego Dnia Migranta, prezentujący różnorodne oblicze miasta.

Wstęp wolny!

Międzynarodowy Dzień Migranta, 18 grudnia 2016, 13.00 – 18.00

PROGRAM

13.00 | sala kinowa
Pokaz filmu dokumentalnego „Mój dom Gdynia”
reż. Gabriela Kucz

13.40 | sala multimedialna
Warsztaty etiopskiego tańca eskista
prowadzenie: Nebret Wenda, Karolina Stubińska

14.00 | Magazyn Tranzytowy
Czytanie książki „Jak dwie krople wody”, wyd. Ene Due Rabe
czyta: Sasza Reznikow

14.30 | Magazyn Tranzytowy
Warsztaty plastyczne dla dzieci
prowadzenie: Joanna Gojżewska, Olena Harahulia

14.30 | Sala Małego Podróżnika
Jak rozmawiać z dziećmi o inności? Spotkanie z psychologiem

15.00 | Magazyn Tranzytowy i bistro
Spotkania z migrantami i degustacje tradycyjnych potraw

17.00 | Magazyn Tranzytowy
Pokaz teatralny w wykonaniu międzynarodowej grupy uczestniczącej w warsztatach Fundacji Strefa WolnoSłowa.
reż. Tomasz Gromadka

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia