20 lat życia na Batorym w 220 zdjęciach

Muzeum Emigracji w Gdyni pozyskało kolekcję zdjęć Floriana Staszewskiego, etatowego fotografa z „Batorego”, przez 20 lat dokumentującego powojenne losy najsłynniejszego polskiego statku pasażerskiego. Na 220 zdjęciach zachowało się wystawne życie towarzyskie polskich gwiazd filmu i estrady, praca załogi, ale i dramatyczne wydarzenia, których nie brakowało podczas oceanicznych rejsów. Kilkanaście fotografii znalazło się w książkowym kalendarzu na 2016 rok, wszystkie zaś już niebawem zostaną udostępnione w internetowej bazie zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.

Florian Staszewski znał „Batorego” jak mało kto – pływał na jego pokładzie przez ponad 20 lat. Swoją przygodę ze słynną jednostką rozpoczął po II wojnie światowej, gdy zatrudnił się w jednym ze studiów fotograficznych. Był członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez lata zgromadził niezwykłą kolekcję prac, prezentowanych na kilku indywidualnych wystawach. Współpracował również z przemysłem filmowym jako autor dokumentacji na planach filmowych realizowanych na morzu, m.in. „Pasażerki” Andrzeja Munka.

Kto się bawił na całonocnych balach na pokładzie transatlantyku, jakie rozrywki oferował symbol luksusu lat 50. i 60. PRL-u – zdjęcia Floriana Staszewskiego to niepowtarzalna okazja poznania wyjątkowego statku i jego znanych gości, min. piosenkarki Anny German czy aktorki Kaliny Jędrusik. Dzisiejszego odbiorcę oprowadzają one po rautach, przez sjesty na pokładzie słonecznym, obowiązkowe ćwiczenia przeciwpożarowe i ewakuacyjne dla pasażerów, po tajemnice kuchni i mostka kapitańskiego. Są tu i wybory miss statku, jak i ciężkie czasami zadania marynarzy opiekujących się perłą polskiej floty oceanicznej. Nie brakuje również fotografii z zdjęć akcji ratunkowych, w których brał udział „Batory” i podejmowania rozbitków z innych jednostek np. holenderskiego masowca „Jacob Werolme”, na którym w styczniu 1967 roku doszło do tragicznej w skutkach eksplozji.

Większość fotografii Floriana Staszewskiego nie była prezentowana publiczności przez ponad 50 lat. Dziś są unikatowymi dokumentami epoki polskiej floty na morzach i oceanach. Różnorodne w tonacji, czasem pełne humoru, czasem grozy morza rysują fascynujący rozdział w historii morskiej, ale i polskiej kultury. Pokazują życie pewnej społeczności, tworzonej przez pasażerów i załogę „Batorego”, ale i wybitnych osobowości takich jak kapitan żeglugi wielkiej, Tadeusz Meissner.

Szeroką panoramę fotografii Floriana Staszewskiego można docenić już oglądając kilkanaście z nich, wybranych przez muzeum do książkowego kalendarza na 2016 rok. Pokazują one życie na „Batorym” przez kolejne pory roku, które decydowały o pokładowych zwyczajach pasażerów i zadaniach stojących przed załogą. Unikatowe wydawnictwo dostępne jest w muzealnej księgarni w siedzibie placówki przy ul. Polskiej 1.

Wszystkie zdjęcia Floriana Staszewskiego będą dostępne w internetowej bazie zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni, która już niebawem będzie udostępniona internautom z całego świata. W zbiorach znajduje się już blisko 10.000 obiektów związanych nie tylko z transatlantykami, ale szeroko rozumianymi wyjazdami Polaków od XIX wieku do dziś. Zasoby te w dużej części pochodzą od samych emigrantów i ich rodzin – dlatego wielu z nich towarzyszą pasjonujące, osobiste opowieści. Muzeum gromadzi je w ramach akcji „Rzecz z historią”. {„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:123}}

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia