2.12 | Wspólnie na Polskiej 1. Finał Muzeum Bez Wyjątku 2018

2 grudnia 2018 | godz. 15.00-19.00 | wstęp wolny

Zespół Muzeum Emigracji w Gdyni wraz z uczniami i absolwentami Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Gdyni, zaprasza na rodzinny finał projektu Muzeum Bez Wyjątku 2018.

Program, inspirowany kulturą miast Ameryki Północnej został przygotowany wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Całość wydarzenia tłumaczona będzie na język migowy.

Podczas trwania wydarzenia działać będzie również otwarta strefa plastyczna w Magazynie Tranzytowym.
Świat osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu będzie można poznać korzystając z symulatorów
i dedykowanych akcesoriów przygotowanych przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.

Szczegółowy program wydarzenia:

15.00 – 15.15 – Powitanie

15.15 – działanie teatralne „CzłoWIEK Miasta” | Przestrzeń Dworca Morskiego

Opieka artystyczna: Teatr Biuro Rzeczy Osobistych

15.45-16.30– Integracyjne otwarte warsztaty taneczne dla niewidomych, słabowidzących i widzących prowadzone metodą Wacława Wróblewskiego| Sala Multimedialna

Prowadzenie: Karina Kocieniewska.

15.45 – 16.30– bezpłatne oprowadzanie po wystawie | zbiórka przy wejściu na wystawę stałą

15.45 – 16.30 – otwarte warsztaty bębniarskie

16.30 – pokaz mody „Marzenia Bez Barier” | Przestrzeń Dworca Morskiego

Opieka artystyczna: Beata Mielewczyk, fryzjerstwo: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego
nr 2 w Gdyni

16.45 – otwarte warsztaty bębniarskie | prowadzenie: grupa KuKaKiKe

17.15 – występ taneczno – ruchowy „American Dream” | Przestrzeń Dworca Morskiego

Opieka artystyczna: Karina Kocieniewska

17.30 -19.00 – Wspólna potańcówka! | Przestrzeń Dworca Morskiego

17.30 -19.00 – bezpłatne oprowadzanie po wystawie z elementami audiodeskrypcji na żywo | zbiórka przy wejściu na wystawę stałą

Integracyjne otwarte warsztaty taneczne dla niewidomych, słabowidzących i widzących prowadzone metodą Wacława Wróblewskiego.

Celem warsztatów: poprzez ruch nawiązać kontakt z otaczającą nas rzeczywistością oraz rozwinąć podstawowe cechy motoryki w połączeniu z umiejętnością korzystania z pozostałych zmysłów : słuchu, równowagi i dotyku. Warsztaty będą prowadzone metodą Wacława Wróblewskiego, który opracował pierwszą na świecie zbiorową metodę nauczania osób niewidomych w zakresie tańców towarzyskich i wolnych ćwiczeń gimnastycznych na podstawie wybranych liter, znaków alfabetu Ludwika Braille’a.

Informacje o prowadzących finał:


KARINA KOCIENIEWSKA. Dyplomowany i certyfikowany instruktor tańca terapeutycznego, nauczyciel rytmiki, muzyki oraz wychowania fizycznego z ponad 20-letnim stażem pracy. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w klasie rytmiki i fortepianu, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku o Kierunku Wychowanie Fizyczne, Studiów Podyplomowych o Kierunku Arteterapia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz 2,5-letniego szkolenia Taniec Terapeutyczny -Program Polski Instytut Choreoterapii / organizator: Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii; Instruktor Edukacji Somatycznej – The Body/ Think Process. Instruktor pływania osób niepełnosprawnych wg Koncepcji Halliwick (InternationalHalliwick Association). Tańczy od dziecka. Obecnie szkoli się pod okiem profesjonalistów : Magdaleny Soszyńskiej, Pauliny Biernat i Stefano Terrazzino. Na co dzień tańczy terapeutycznie i artystycznie z dziećmi i osobami w różnym wieku oraz różnych potrzebach psychofizycznych. Dzieli się wiedzą w dziedzinie stosowania tańca terapeutycznego z nauczycielami i opiekunami osób niepełnosprawnych (warsztaty szkoleniowe Centrum Sztuki Mościce) oraz studentami podyplomowych studiów Arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Założyła zespół taneczny na wózkach Dancing Wheels Gdynia. Prowadzi również swój kanał na YouTube, gdzie uczy tańca na wózkach. Edukator wydawnictwa NOWA ERA. Członek Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii. Mieszka w Gdańsku.

ARKADIUSZ SZCZUREK. Ukończył pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Gdańskim, były aktor Teatru Znak i instruktor Stowarzyszenia Teatru Warsztatowego Znak. Od 20 lat pracuje z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną, obecnie jako pedagog; Prowadzi i reżyseruje Teatr Kasablanka.

ZBIGNIEW BIEGAJŁO. Oligofrenopedagog, reżyser teatru dzieci i młodzieży. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Prowadzi warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych, instruktorów i wolontariuszy. Założyciel teatru społecznego Biuro Rzeczy Osobistych. Współpracował z Teatrem Znak oraz Snów z Gdańska. Współzałożyciel Grupy Implus. W 2006 roku TVP2 wyprodukowała i wielokrotnie emitowała film dokumentalny pt: OBCEY pokazujący pracę zespołu BRO.

***

Projekt Muzeum bez Wyjątku 2018 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami projektu są Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Centrum Integracja oraz Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 1 w Gdyni.

Patroni medialni:

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia