Film Stany Przeszłe nagrodzony na Greenpoint Film Festival

Film dokumentalny „Stany Przeszłe” w reżyserii Olgi Blumczyńskiej został zwycięzcą 7. edycji Greenpoint Film Festival w kategorii Documentary Short.

Film pokazuje przemianę Greenpointu, słynnej dzielnicy polskich emigrantów w Nowym Jorku oraz jej mieszkańców na przestrzeni dekad. W filmie współczesność przeplata się z przeszłością, sceny z dzisiejszego Nowego Jorku współgrają z archiwaliami sprzed 30 lat.

Autorką scenariusza i reżyserką jest Olga Blumczyńska. Film wyprodukowało Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Fundacją Culture Shock. To pierwsza dokumentalna produkcja Muzeum Emigracji.

Film był pokazywany na Greenpoint Film Festival w Nowym Jorku oraz na Przeglądzie Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy w Warszawie. W Trójmieście będzie można go zobaczyć podczas 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

***

Polska emigrantka – Martynka – mieszkająca od 15 lat na Manhattanie rozwodzi się z mężem Amerykaninem i postanawia poszukać swojego nowego domu na Greenpoincie. To dzielnica, która kojarzyła się jej z polską przaśnością i typem emigranta, z którym nie chciała się utożsamiać.

Dzisiaj jednak stwierdza, że tęsknota za rodziną przyciąga ją właśnie tutaj. Poza tym Greenpoint zmienia się w międzykulturowy tygiel i to ostatni moment, żeby posmakować życia wśród rodaków. Bohaterka nawiązuje kontakt z ludźmi, którzy przybyli do Nowego Jorku 20-30 lat temu, kompletnie niegotowi na to, co miało ich czekać za oceanem. Jej sąsiad Henryk staje się jej przyjacielem i pomocnikiem w trudnych chwilach.

Helena – starsza pani mieszkająca w domu seniora – inspiruje ją do stworzenia projektu artystycznego. Bohaterka poznaje ich determinację, opowieści o samotności, strachu, ale też o odnajdywaniu swojego miejsca na obcej ziemi. Słucha tych historii emigracji, rozprawiając się jednocześnie ze swoją przeszłością w nadziei, że to pomoże jej przełamać poczucie samotności i wyobcowania w Nowym Jorku. W filmie współczesność przeplata się z przeszłością – sceny z dzisiejszego Nowego Jorku współgrają z archiwaliami sprzed 30 lat.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia