Muzeum Emigracji w Gdyni włącza się w inicjatywę Biblioteki bez granic, która ma na celu utworzenie nowych i wsparcie już istniejących bibliotek w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Wspólnie organizujemy zbiórkę książek dla osób przebywających w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce.
Osoby, które chcą ubiegać się o azyl, miesiącami czekają w zamknięciu na decyzję, jak dalej potoczy się ich los. Sytuacja w ośrodkach jest dramatyczna. Osoby tam przebywające są stłoczone na małej przestrzeni, bez komputerów ani smartfonów i z ograniczonym dostępem do internetu. Nuda i poczucie beznadziei mają bardzo negatywny wpływ ich na zdrowie psychiczne. Pomóżmy im przejść przez ten czas. Stwórzmy razem Biblioteki bez granic!
Poszukujemy:
- książek dla dorosłych i dla dzieci w językach: kurdyjskich (kurmandżi i sorani), arabskim, tureckim, dari, paszto, farsi – interesuje nas wszelkiego rodzaju literatura (proza, teoria, poezja, komiksy, albumy, książki obrazkowe dla najmłodszych itp.), słowniki i rozmówki (np. arabsko-angielskie, arabsko-polskie, arabsko-niemieckie itp.), jak również podręczniki do nauki języków (ale NIE te dedykowane osobom polskojęzycznym);
- prostych gier, np. szachy, tryktrak / backgammon, warcaby, karty, puzzle;
- czytników e-booków;
- odtwarzaczy muzyki mp3 do audiobooków i muzyki (TYLKO modele pozbawione funkcji nagrywania dźwięku, np. stare ipody);
- materiałów plastycznych: kolorowanki, bloki, kredki, farby, flamastry, plastelina, modelina / glina samoutwardzalna itp. (NIE kleje i nożyczki).
Wszystkie osoby, które chciałyby wspomóc zbiórkę, prosimy o kontakt mailowy z Martą Otrębską: m.otrebska@muzeumemigracji.pl
Książki ze zbiórki trafią do ośrodków w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Czerwonym Borze, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Lesznowoli, Przemyślu i Wędrzynie. Bardzo prosimy o nie przekazywanie na zbiórkę materiałów o treściach rasistowskich, mizoginistycznych, homofobicznych, transfobicznych.
Więcej informacji o zbiórce i inicjatywie Biblioteki bez granic znajdziecie na Facebooku.