Femigracja. Wysoko wykwalifikowane Polki za granicą. Nowy projekt badawczy-edukacyjny Muzeum Emigracji w Gdyni

Zbliżenie sylwetki kobiety trzymającej w lewej ręce notes. Kobieta ma długie czarne włosy, ale nie widać jej twarzy

2 maja, w Dzień Polonii i Polaków za Granicę, inaugurujemy nowy projekt badawczy. Badania, prowadzone we współpracy z partnerami – Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta, Girls Future Ready i Girls in Tech – zostaną poświęcone zjawisku emigracji wysoko wykwalifikowanych Polek.

 W Muzeum Emigracji w Gdyni od kilku lat prowadzimy badania nad migracjami osób wysoko wykwalifikowanych. Wiele z opuszczających Polskę specjalistów i specjalistek doskonale odnajduje się zagranicą. Wciąż jednak bardzo niewiele wiemy o tej grupie, zwłaszcza o grupie migrujących Polek. Wszystkie dotychczas opublikowane przez nas raporty z badań wskazują na znaczne różnice w strategiach migracyjnych obieranych przez Polki i Polaków, należących do grupy osób wysoko wykwalifikowanych. Dlatego też wraz z partnerami zdecydowaliśmy się skoncentrować swoje badania na polskich specjalistkach, które postanowiły realizować się (zawodowo i prywatnie) poza granicami naszego kraju.

Celem badania jest uzyskanie szczegółowych informacji na temat wysoko wykwalifikowanych Polek żyjących na emigracji: ich sytuacji życiowej i zawodowej, przyczyn i uwarunkowań wyjazdów, doświadczeń migracyjnych, godzenia życia zawodowego z prywatnym, a także doświadczeń związanych z dyskryminacją i stereotypowym podejściem.  


Efektem projektu będzie bezpłatnie dystrybuowany raport wraz z komentarzem ekspertów i rekomendacjami. Zakładamy, że wyniki naszych badań będą interesujące dla organizacji pozarządowych, polityków, decydentów kreujących polityki migracyjne, zagranicznych firm oraz korporacji i wreszcie dla samych migrantek. Rezultaty badań mogą być wykorzystane nie tylko przez socjologów i badaczy migracji, ale także mogą stanowić podstawę do projektowania polityk oraz programów rozwojowych skierowanych do kobiet na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym. Firmom prywatnym wyniki badań mogą pomóc w kierowaniu swojej oferty do kobiet-specjalistek i kształtowaniu swojej polityki kadrowej.

Tym projektem pragniemy rozpocząć dyskusję nad migracją kobiet, która szeroko omawiana na świecie, w Polsce wciąż nie doczekała się właściwej uwagi. Nasz projekt ma wprowadzić realną zmianę w sposobie postrzegania kobiet oraz przełamać stereotypy dotyczące ich możliwości zawodowych.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia