Powołanie programu [U]czynni Kulturalnie

Wolontariat Muzeum Emigracji w Gdyni

Za co najbardziej lubimy wolontariat? Czy wolontariusze mogą być częścią zespołu? Jak przygotować zadania, by uczestnicy mieli przekonanie, że to co robią ma sens? W Muzeum Emigracji w Gdyni wierzymy, że zaangażowanie wolontariuszy to dla instytucji unikalny potencjał, który wymaga wyjątkowej dbałości i starań. Dlatego idea wolontariatu rozwijana była u nas praktycznie od pierwszych dni istnienia placówki. W najnowszej muzealnej publikacji, przewodniku dla wolontariuszy Muzeum Emigracji w Gdyni, po raz pierwszy przedstawiamy program [U]czynni Kulturalnie. Odkrywamy możliwości rozwoju, jakie stawiamy przed wolontariuszami a także podpowiadamy, jakie prawa i oczekiwania mogą mieć wobec angażujących ich instytucji w Polsce. Publikację w formacie PDF można pobrać z naszej strony internetowej.

Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się obecnie na etapie organizacji jednak po otwarciu placówka pragnie zaprosić wolontariuszy i wolontariuszki do włączenia się w prace niemalże każdego obszaru swojej aktywności – od kina studyjnego, przez programy edukacyjne, archiwizację zbiorów, akcje kulturalno-rozrywkowe, pracę dziennikarską przy archiwum historii mówionej, aż po oprowadzenie wycieczek na wystawie stałej. Wolontariusze będą wiec mieli szansę poznać pracę nie tylko muzealników, ale też event menedżerów, naukowców, kuratorów, copywriterów, kinooperatorów, animatorów kultury, bibliotekarzy, dziennikarzy czy nawet artystów. Chcemy, aby muzeum tętniło życiem, łączyło pokolenia, przełamywało stereotypowe wyobrażenia o młodych i starszych ludziach. Dlatego zapraszamy do nas osoby w każdym wieku, z różnymi doświadczeniami i wiedzą.

To w jakich zadaniach będzie mógł się sprawdzić wolontariusz zależy od jego oczekiwań, predyspozycji, aspiracji i przede wszystkim – dyspozycyjności czasowej. Poprzez rekrutację, wywiady, szkolenia i regularne ewaluacje Muzeum będzie dbać o to, aby oferta zadań była elastyczna i dopasowana do konkretnych potrzeb i konkretnych ludzi. Najwięcej możliwości rozwoju daje wolontariat długofalowy jednak nawet jednorazowe wsparcie Muzeum podczas wybranego eventu może być przygodą. To propozycja idealna dla tych, którzy mają mniej czasu, ale chcą spróbować swoich sił pierwszy raz. Każdy kto szuka ciekawego miejsca do działania w ramach wolontariatu, powinien spróbować w Muzeum Emigracji w Gdyni – zwłaszcza teraz, w ekscytującym czasie kreowania nowej instytucji, gdy można włączyć się w przygotowywania historycznej uroczystości otwarcia i zawalczyć o wyjątkowy identyfikator z numerem „1″.

Wolontariusze wspierają Muzeum od początku działania placówki – jedni zdobywają u nas cenne na rynku pracy doświadczenie, dla innych jest to odskocznia od rutynowych obowiązków, pozostali chcą – realizując swoje pasje – poszerzać sieć kontaktów towarzyskich czy zawodowych. Różni ludzie mają rozmaite motywacje a my poprzez program [U]czynni Kulturalnie będziemy się starać dla wszystkich znaleźć najwłaściwsze miejsce – mówi Agata Zielińska, koordynatorka programu, która sama jest wolontariuszką od 17. roku życia. Cieszymy się, że Agata dołączyła do naszego zespołu i dzięki jej 13-letniemu doświadczeniu w zarządzaniu wolontariatem, m.in. w Amnesty International i Fundacji Greenpeace, nasz program będzie mógł się rozwijać pod dobrymi skrzydłami – dodaje Karolina Grabowicz-Matyjas, Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Na obecnym etapie Muzeum nie rekrutuje wolontariuszy w trybie ciągłym, a cyklicznie – pod wybrane projekty. Nabór na najbliższy z nich – projekt „PATENT NA MAJÓWKĘ” organizowany 2 maja w Dniu Polonii i Polaków Za Granicą – został dziś otwarty. Zgłaszać się można poprzez adres mejlowy a.zielinska@muzeumemigracji.pl bądź telefonicznie +58 623 35 99. Tymczasem zachęcamy do lektury przewodnika w wersji online [TUTAJ].

Agata Zielińska, koordynatorka ds. wolontariatu Muzeum Emigracji w Gdyni

ur.81, Gdańszczanka. Absolwentka polonistyki UW, obecnie studentka politologii warszawskiego Collegium Civitas na specjalizacji „Zarządzanie rozwojem społeczności lokalnych”. Wolontariuszka od 17 roku życia, współpracowała z Teatrem „Znak” i Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri. Koordynatorka wolontariatu ogólnopolskiego w Fundacji Greenpeace w latach 2005 – 2013. Koordynowała i prowadziła działania edukacyjne Amnesty International w latach 2000 – 2003 w województwie pomorskim. Wolontariuszka EVS w Belfaście i w projektach dotyczących ochrony środowiska w Indiach. Trenerka umiejętności miękkich, ukończyła Studium Umiejętności Osobistych Trenera i Lidera w Szkole Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia