Jak wygląda powrót do kraju po 20 latach emigracji? Z powodu swojego zaangażowania w „Solidarność” Elżbieta Potrykus musiała wyjechać w latach 80. do Stanów Zjednoczonych. W 2007 roku, w wieku 66 lat wróciła do wolnej Polski.O swoich obserwacjach i doświadczeniach opowie w nowym projekcie Muzeum Emigracji – Zapytaj o Polskę. Muzeum poszukuje 20 osób, które wyemigrowały i powróciły w rodzinne, trójmiejskie strony by razem z nimi stworzyć multimedialną kronikę o powrotach. Chętni mogą się zgłaszać do 31 sierpnia.
Wiele mówi się o Polakach żyjących za granicą, ale wciąż niewiele wiemy o tych, którzy postanowili wrócić do kraju. Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie wypełnić tę lukę i we współpracy z reemigrantami stworzyć wielowątkową opowieść o powrotach do kraju – tych dawnych i tych współczesnych. Do Muzeum zgłasza się wiele osób, które, wróciły z emigracji i interesują się placówką, bo są ciekawe doświadczeń innych Polaków na obczyźnie. Chcielibyśmy zachęcić ich do tego by opowiedzieli dlaczego powrócili, co dał im wyjazd, jak go oceniają i jak odbierają polskie realia po powrocie – mówi koordynatorka przedsięwzięcia, Olga Blumczyńska.
„Zapytaj o Polskę” kierowany jest do dorosłych mieszkańców, którzy wyemigrowali i powrócili do Trójmiasta. Muzeum zachęca do udziału osoby w różnym wieku, zapraszając do projektu wszystkich, którzy wrócili do kraju w latach 70, 80 czy też zupełnie współcześnie. Uczestnicy nie tylko opowiedzą swoją historią i zapoznają się z doświadczeniami innych reemigrantów, ale też będą mieli okazję nabyć nowe umiejętności podczas warsztatów z fotografii i reportażu, które ruszają na początku września. W dalszym etapie reemigranci podzielą się na pary – osoba starsza i młodsza – w ramach których wzajemnie przygotowywać będą minireportaże na swój temat w formie nagrań dźwiękowych ze zdjęciami.
Materiały powstałe w toku prac zaprezentowane zostaną na specjalnej stronie internetowej poświęconej emigracyjnym historiom Polaków. Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie audycja radiowa w Radiu Gdańsk. Przygotuje ją razem z uczestnikami doświadczona dziennikarka radiowa, Magdalena Świerczyńska-Dolot. Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli się z nią zapoznać jeszcze w grudniu tego roku.
Nazwa projektu inspirowana jest utworem „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego z roku 1988.
Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej,
Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie (…)
nie pytaj mnie dlaczego jestem z nią
nie pytaj mnie dlaczego z inną nie
nie pytaj mnie dlaczego myślę że
że nie ma dla mnie innych miejsc
Grzegorz Ciechowski, 1988 r
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są do 31 sierpnia pod adresem powroty@muzeumemigracji.pl za pomocą formularza lub telefonicznie pod nr +48 58 670 41 67/62.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.