28.04.2016, czwartek | godz. 18.00
sala multimedialna MEG | ul. Polska 1
Mydło o aromacie drzewa sandałowego, pędzel z włosia borsuka i kunsztownie oprawione ostrze. Zapraszamy brodaczy, coraz bardziej dziś rozchwytywanych profesjonalnych golibrodów, ale także fascynatów vintage i wielbicieli sztuki na spotkanie z cyklu „Przejdźmy do Rzeczy”. O wzornictwie podróżnego zestawu do golenia ze statku „Stefan Batory” i znaczeniu przyborów toaletowych w malarstwie opowie historyczka sztuki Małgorzata Paszylka-Glaza z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Idea spotkań z cyklu „Przejdźmy do Rzeczy” polega na uwalnianiu obiektów z muzealnych magazynów i zapraszaniu do dyskusji o nich profesjonalistów z różnych dziedzin. W kwietniu przyjrzymy się bliżej turystycznemu przybornikowi toaletowemu, który datuje się na przełom lat 60. i 70 XX wieku. Należał do Pana Kalickiego jednego z pasażerów „Stefana Batorego”, który wyemigrował do Kanady. Podróżny zestaw, towarzyszył swojemu właścicielowi przez około czterdzieści lat życia za granicą . Wraz z innymi elementami bagażu, takimi jak walizki, plan pomieszczeń, bilety i zapałki stał się jedną z cennych pamiątek, przekazanych do Muzeum przez rodzinę emigranta.
Wagę przedmiotów codziennego użytku często odkrywamy dopiero, kiedy prześledzimy ich losy w czasie. Niekiedy ich wyjątkowe znaczenie wiąże się z osobistą historią. Najlepszym świadectwem ich kulturowej roli jest jednak sztuka, w której najłatwiej zaobserwować powtarzalność danego motywu na przestrzeni lat.
Przybory toaletowe pojawiają się w malarstwie, zarówno dawnym, jak i nowoczesnym. Na przykładzie obrazów malowanych przez: Szkołę Fontainebleau, Tintoretta, Diego Velazqueza, Edgara Degas, Rene Magritta, Balthusa czy Bolesława Cybisa podyskutujemy o „symbolicznym” i nieoczywistym znaczeniu prostych codziennych czynności oraz towarzyszących tym czynnościom przedmiotów. – zapowiada swoją prezentację Małgorzata Paszylka-Glaza. Na spotkaniu spróbujemy sprawdzić, ile z owej głębokiej symboliki przetrwało do czasów współczesnych i czy odnajdziemy ją w zestawie podróżnym pochodzącym ze statku „Stefan Batory”. Wspólnie zastanowimy się także, dlaczego swoisty „rytuał” czystości i piękna towarzyszy prawie wyłącznie w sztuce kobietom. I co o tym sądzą mężczyźni?
„Przejdźmy do Rzeczy” to comiesięczny cykl spotkań w Muzeum Emigracji, podczas których prezentowane są wybrane przedmioty z muzealnej kolekcji, liczącej ponad 10 000 obiektów. Za każdym razem jest to obiekt którego na co dzień nie znajdziemy, ani na ekspozycji stałej, ani czasowej. Jego historię, umieszczoną w szerszym kontekście zjawisk kulturowych, takich jak design, moda, sztuka czy muzyka przedstawiają znawcy danej dziedziny. Na wszystkie spotkania wstęp wolny.
Małgorzata Paszylka-Glaza – historyk sztuki, kustosz, Kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, wykładowca (Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku). Autorka artykułów i książki z zakresu sztuki nowoczesnej. Szczególnie interesuje się sztuką XIX wieku, sztuką feministyczną, totalitarną i pojęciem etyki w sztuce. Od kilku lat wspólnie z Zakładem Karnym w Gdańsku-Przeróbce realizuje program „Resocjalizacja przez sztukę”.