Nowy odcinek podcastu „Edukacja na fali” dla nauczycielek i nauczycieli

Grupa nauczycielek w Dworcu Morskim. Siedzą w Magazynie Tranzytowym. Przed nimi Ludwika Radacka-Majek z działu edukacji mówi coś do mikrofonu.

Podcast dla nauczycieli i nauczycielek: Edukacja na fali!

Interesujesz się edukacją, a może pracujesz jako nauczyciel? Podcast, który tworzymy dotyczy aktualnych wyzwań w świecie edukacji. Wierzymy, że rozmowy dadzą Ci inspirację i moc do działania. Od teraz możesz wysłuchać nas o każdej porze w dowolnym miejscu.

Do słuchania podcastu zachęcamy także rodziców i wszystkie osoby, które mieszczą się w pojęciu społeczności szkolnej. Musimy pamiętać, że szkoła to ludzie, którzy ją tworzą. W nowoczesnym i odpowiedzialnym społeczeństwie, na to jak funkcjonuje instytucja szkoły powinniśmy mieć wszyscy wpływ. Podcast jest dostępny za darmo na platformie Spotify oraz na kanale YouTube Muzeum Emigracji. Co miesiąc nowy odcinek!


ODCINEK 3

Kreatywna edukacja, czyli jaka?

Słowo „kreatywność” wydaje się być nieco nadużywane. Często słyszymy o kreatywnych warsztatach czy lekcjach. Jednak jakie cechy spełnia wartościowa, wyjątkowa edukacja, która odpowiada na potrzeby młodszych i starszych uczniów?
Podczas rozmowy z Jakubem Tylmanem, porozmawiamy jak „kolorować” polską szkołę, aby dążyć do coraz nowocześniejszego modelu edukacji. Na podstawie konkretnych dobrych praktyk, Jakub podpowie, jak tworzyć szkołę przyjazną dla każdej osoby.


ODCINEK 2

Dobre praktyki w pracy z uczniami ukraińskojęzycznymi

Obecność ukraińskich uczniów w polskich szkołach to nie nowa sytuacja. Jak zatem dbać o integrację w klasach wielokulturowych? W drugim odcinku opowiemy o dobrych praktykach w kontekście uczniów z doświadczeniem migracji, ale także o tzw. języku wrażliwym, czyli np. o tym, dlaczego nie powinniśmy używać sformułowania ,,na Ukrainie”.


ODCINEK 1

Dobrostan psychiczny w pracy nauczyciela

W pierwszym odcinku skupimy się na dobrostanie psychicznym w pracy nauczyciela. Specjalistka ds. edukacji Muzeum Emigracji i prowadząca podcast Ludwika Radacka – Majek zapyta psychologa Bogusławę Gontarz o to, co wpływa na pozytywne samopoczucie i niwelowanie negatywnych emocji w naszym życiu? Jak rodzice i dyrektorzy szkół, mogą wspomóc nauczycieli w ich dbaniu o dobrostan psychiczny?


Muzeum Emigracji w Gdyni od kilku lat prowadzi projekt skierowany do nauczycieli pn. ,,Edukacja na fali. Pasjonaci na pokład!” W ramach tego projektu przygotowujemy ofertę, która odpowiada na potrzeby nauczycieli. Organizujemy spotkania, warsztaty i szkolenia, podczas których następuje wymiana doświadczeń pomiędzy środowiskiem pedagogicznym, a muzealnym. Zależy nam, żeby oferta edukacyjna muzeum odpowiadała współczesnym potrzebom zarówno nauczycieli jak i uczniów. Prowadzimy także grupę na Facebooku dedykowaną nauczycielom, dołączyć do niej można w każdej chwili.

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego zauważyliśmy, że środowisko pedagogów potrzebuje wytchnienia i szuka możliwości o zadbania o swój dobrostan psychiczny. Pandemia, kryzys psychiczny wśród uczniów i uczennic, czy tocząca w Ukrainie wojna, zdecydowanie przekłada się na wyzwania, z jakimi mierzą się nauczyciele. Dlatego podjęliśmy decyzję o stworzeniu nowego cyklu spotkań pod hasłem Zauważ i zadbaj o siebie!

Chcemy, aby osoby pracujące w edukacji, w tym nauczyciele, mogli korzystać z naszych zasobów w dowolnym miejscu i czasie. Uznaliśmy, że doskonałą formą jest podcast. Będziemy w nim podejmować tematy ważne dla świata edukacji, które łączą się ze współczesnymi globalnymi wyzwaniami . Goście, których zapraszamy do rozmowy, to eksperci w swoich dziedzinach.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia