
Człowiek na granicy. Wy pytacie, my odpowiadamy.
W odpowiedzi na narastające społeczne napięcie i niepokoje powodowane przez przedłużający się kryzys uchodźczy na polskiej granicy chcemy zaoferować naszym odbiorcom możliwość nabycia rzetelnej wiedzy o trwającej sytuacji.
W czwartek, 28 października, zapraszamy do uczestniczenia w dyskusji online połączonej z sesją pytań i odpowiedzi z naszymi ekspertami: Karolem Wilczyńskim z organizacji pozarządowej SalamLab i prawnikiem oraz badaczem migracji Witoldem Klausem, profesorem w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie prowadzi autorka Honorata Zapaśnik.
Aby zaproponować swoje pytanie wystarczy wypełnić ten formularz.
Podczas spotkania eksperci odpowiedzą na najczęściej pojawiające się i najbardziej nurtujące pytania dotyczące prawnych, politycznych i humanitarnych aspektów kryzysu na granicy.
Spotkanie będzie transmitowane na naszym profilu na Facebooku z tłumaczeniem na PJM.
***
Karol Wilczyński – edukator, publicysta, strateg komunikacji i reporter. Współtwórca SalamLab, działającej od 2016 roku NGO na rzecz budowania równego społeczeństwa obywatelskiego oraz szukamy nowych rozwiązań systemowych w zakresie polityki edukacyjnej, społecznej i migracyjnej. Zajmuje się strategiami komunikacyjnymi kampanii społecznych i fundraisingowych we współpracy z licznymi NGOsami i organizacjami. Prowadzi szkolenia z mediów oraz mediów społecznościowych. Napisał doktorat na temat filozofii arabskiej i mostów między kulturą grecką i arabską w średniowieczu w ramach Akademii Artes Liberales. Ukończył międzywydziałowe studia humanistyczne ze specjalnością pedagogiczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykłada w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz uczy etyki i edukacji globalnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie. Prowadzi warsztaty z zakresu edukacji globalnej oraz na temat islamu i procesów migracyjnych. Twórca projektu edukacyjnego „Empatia i wielokulturowość” realizowanego we współpracy z IB Polska oraz programem „Otwarty Kraków”.
Witold Klaus – kryminolog i badacz migracji; dr hab. nauk prawnych, profesor w Instytucie Nauk Prawnych PAN oraz współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami UW oraz członek zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (w latach 2005-2019 prezes), członek Komitetu Badań nad Migracjami PAN (kadencja 2019-2022) oraz Komitetu Nauk Prawnych PAN (kadencja 2020-2023), redaktor naczelny „Archiwum Kryminologii”, stypendysta Max Planck Society, British Academy oraz rządu USA, absolwent Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Podyplomowego Studium Ewaluacji Programów Społecznych prowadzonego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor prac z zakresu kryminologii, wiktymologii, praw człowieka, migracji i uchodźstwa.
Honorata Zapaśnik – korespondentka Outriders z Meksyku i Ameryki Łacińskiej. Skończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych w Warszawie. Sztuki reportażu uczyła się w Laboratorium Reportażu. Pracowała w gazeta.pl i w „Dzienniku Polskim”. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Zwierciadle”, „Więzi”, „Podróże Kultura Świat”, „Nowym Dzienniku” w Nowym Jorku. Przygotowywała felietony dla telewizji. Kilka jej reportaży ukazało się w książce reporterskiej „Każdy zrobił, co trzeba”. Autorka książki: ,,Dziwny jest ten świat” , opowiadającej o Waldemarze Milewiczu.