Norwegia – państwo (nad)opiekuńcze?

Barnevernet – norweska instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną… Jak jest naprawdę? Księgarnia Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w sobotę, 21 stycznia o godz. 16.00 do sali kinowej na spotkanie z dziennikarzem i reportażystą Maciejem Czarneckim, autorem książki pt. „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Żadkowska z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wraz z nowym rokiem Księgarnia Muzeum Emigracji kontynuuje cykl spotkań autorskich. Raz w miesiącu zapraszamy do rozmowy z pisarzami, dziennikarzami i badaczami zajmującymi się tematyką szeroko rozumianego zjawiska migracji. Przyglądamy się bieżącym wydarzeniom i przemianom społeczno-politycznym związanym z procesami migracyjnymi, czytamy i omawiamy najważniejsze reportaże pojawiające się na księgarnianych półkach. W sobotę, 21 stycznia o godz. 16.00 zapraszamy do sali kinowej na spotkanie z dziennikarzem Maciejem Czarneckim, autorem reportażu pt. „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Rozmowę poprowadzi dr Magdalena Żadkowska z Uniwersytetu Gdańskiego, koordynatorka projektu Migration Navigator. To program badawczy analizujący procesy zachodzące na styku kultur polskiej i norweskiej, poszukujący podobieństw i różnic pomiędzy polskim i norweskim społeczeństwem, które wpływają na życie jednostek i par migrujących pomiędzy tymi krajami.

O „Dzieciach Norwegii”:

(…) Zderzenie polskiej mentalności z nordyckim państwem opiekuńczym to temat pełen pokus: tyle w nim emocji, frustracji i mitów. Aż się prosi o reportaż gniewny. Lecz Maciej Czarnecki wolałby zrozumieć, zanim się oburzy. Opisuje więc historie i uczucia swoich bohaterów, a sam sprawdza mity, te polskie – i te norweskie. Aż w końcu rozumiemy, dlaczego na proste pytanie: „co ma robić biedny człowiek, żeby mu nie zabrali dzieci?”, nie ma w Norwegii dobrej odpowiedzi. Koronkowa robota. – Maciej Zaremba Bielawski [źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-norwegii].

Książka dostępna w księgarni Muzeum Emigracji, w dniu spotkania w promocyjnej cenie – 30 zł.

Maciej Czarnecki (ur. 1981) – dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o Europie i Afryce. Publikował reportaże w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach” i „Magazynie Świątecznym”. Tropił losy Afrykanerów w Gruzji, w Nigrze rozmawiał z mieszkańcami marzącymi o emigracji do Europy, kibicował nawróconemu gangsterowi w Danii, przepytywał zwolenników Brexitu w Wielkiej Brytanii. Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.


dr Magdalena Żadkowska – adiunkt w Zakładzie Socjologii Kultury w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Analizuje życie domowe i zawodowe par w Polsce i na migracji. Bada podział obowiązków i negocjowanie godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Liderka badań socjologicznych w międzynarodowym konsorcjum badawczym PAR Migration Navigator (www.migrationnavigator.org) – WLB_GE „Socio-cultural and Psychological Predictors of Work-Life Balance and Gender Equality- Cross-Cultural Comparison of Polish and Norwegian Families”.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia