Autorka głośnych „Służących do wszystkiego” oraz biografii Kazimiery Iłłakowiczówny („Iłła”) tym razem oddaje głos wiejskim kobietom – harującym od świtu do nocy gospodyniom, folwarcznym wyrobnicom, mamkom i dziewkom wynajętym do pracy w bogatszych gospodarstwach. Nasze babki i prababki – kobiety marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu „panią”. Modlące się o posag, o rychłe zamążpójście i o to, byle tylko „nie wyjść za dziada”. Sprzedawane za morgi, bez prawa do sprzeciwu i decydowania o własnym losie.
W ramach realizacji hasła GOŚCINNOŚĆ zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Przy wspólnym stole” – tym razem zasiądziemy przy nim z autorką „Chłopek”, jednej z najgłośniejszych premier na polskim rynku wydawniczym w 2023 roku.
Kiedy?
9 listopada 2023 roku (czwartek), godz. 18.00
Gdzie?
Sala kinowa w Muzeum Emigracji w Gdyni (II piętro)
O książce
„Chłopki” to poruszający obraz polskiego społeczeństwa pierwszej połowy XX-tego wieku, w którym pozycja wiejskiej kobiety często ograniczała się do roli pracującej ponad siły wyrobnicy, pozbawionej prawa głosu i obarczonej szeregiem konwenansów. To świat, w którym nie ma miejsca na bliskość i emocje, a rytm dnia dyktują niekończące się obowiązki i prawa ustanowione przez naturę, człowieka oraz instytucje. Joanna Kuciel-Frydryszak, dzięki tytanicznej pracy dziennikarskiej, wielogodzinnym rozmowom i dziesiątkom przemierzonych kilometrów pozwala nam nie tylko poznać trudne losy naszych przodków – przede wszystkim pomaga zrozumieć siebie i otwiera nas na potrzebną refleksję nad bagażem własnych rodzinnych doświadczeń.
„Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu…” – Joanna Kos-Krauze
Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie” (WAB 2012) nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego. Biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła” (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, a także bestsellerowej, pierwszej w Polsce książki o polskich służących „Służące do wszystkiego” (Marginesy, 2018), nominowanej m. in. w konkursach: Nagrody Historyczne „Polityki” 2019, Nagroda jury w konkursie im. Teresy Torańskiej 2019, w także Plebiscycie lubimyczytac.pl na Książkę Roku 2018. „Służące do wszystkiego” zostały uznane za jedną z 10. książek roku 2018 wg Magazynu Książki do Czytania( Agora). Muzeum Emigracji gościło już Autorkę w ramach Spotkań Literackich w 2019 roku.
Spotkanie poprowadzi Iwona Demska, dziennikarka radiowa i publicystka, współautorka książki „Świetlik. Życie zawieszone na linie” – dokumentu opisującego legendarną Spółdzielnię Pracy Usług Wysokościowych „Świetlik”. Od lat prowadzi spotkania autorskie z pisarzami i artystami.
Wstęp na wydarzenie jest wolny
Uwaga! 9 listopada w księgarni Muzeum Emigracji w Gdyni 15% zniżki na książki Joanny Kuciel-Frydryszak