Wystawa portretów imigrantów z Ellis Island sfotografowanych przez Augustusa F. Shermana dobiega końca. 28 maja o godz. 12.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się ostatnie oprowadzanie z jej kuratorką, Małgorzatą Taraszkiewicz-Zwolicką.
fot. Bogna Kociumbas
„Augustus F. Sherman. Atlas imigranta” to pierwsza w Polsce tak obszerna ekspozycja portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku, na słynnej wyspie Ellis położonej u wybrzeża Nowego Jorku. Od 17 marca można ją oglądać w korytarzu Magazynu Tranzytowego i w sali wystaw czasowych Muzeum Emigracji w Gdyni. 28 maja – ostatniego dnia ekspozycji – odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z Małgorzatą Taraszkiewicz-Zwolicką, historyczką sztuki, animatorką wydarzeń kulturalnych i fotografką.
Wystawie towarzyszy unikalny, dwujęzyczny katalog z bogatym wyborem fotografii Shermana projektu Patryka Hardzieja i tekstami autorstwa Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej („Augustus F. Sherman: Atlas imigranta”), Małgorzaty Szejnert („Kronikarz Ellis Island”), Adama Walaszka („Nie tylko Ellis Island”) i Jaya Dolmage („Augustus Sherman, fotografia eugeniczna i wstrząsająca różnica”). Album można kupić w księgarni Muzeum Emigracji w cenie 59 zł.
Augustus Francis Sherman (1865-1925) – autor prezentowanych zdjęć, nie był profesjonalnym fotografem, ale urzędnikiem państwowym, pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892-1925. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf-amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Imigranci, stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata.
Dorobek Shermana jest rodzajem atlasu imigrantów pierwszych dekad XX wieku. Wystawa w Muzeum Emigracji prezentuje ponad sto portretów uchodźców i migrantów z Azji, Afryki i Europy – w tym z ziem polskich. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej między innymi dla antropologii, etnologii, socjologii i etnografii. Przybliżenie postaci Shermana i jego dzieła życia, stwarza okazję do wytworzenia nowej perspektywy na ruchy migracyjne w przeszłości i dziś. Jest też zaproszeniem do refleksji nad warunkami masowego przemieszczania się, jak i uniwersalnością samego zjawiska. Przez amerykańską Ellis Island w latach 1892-1954 przeszło 12 milionów ludzi.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Augustus F. Sherman. Atlas imigranta
28 maja, niedziela | godz. 12.00
Prowadzenie: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Start: korytarz Magazynu Tranzytowego Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Wstęp wolny
Patroni Medialni wystawy: TOK FM | Notes na 6 Tygodni | Histmag.org | Gazeta Wyborcza Trójmiasto | Co jest grane 24 | Radio Gdańsk | Trojmiasto.pl