68 lat temu Gombrowicz opuścił Polskę

29 lipca 1939r. Witold Gombrowicz wszedł na pokład transatlantyku „Chrobry” w gdyńskim porcie. Punktualnie o godz. 16.00 roku wypłynął do Argentyny. Gombrowicz był jednym z 1042 pasażerów, którzy wypłynęli „Chrobrym” do Ameryki Południowej w jego dziewiczy rejs.

Zdarzenie upamiętnia tablica wmurowana na nabrzeżu gdyńskiego portu, tuż obok Muzeum Emigracji.

I tak jak Gombrowicz nie powrócił do Polski, tak samo „Chrobry” nie zawitał już do Gdyni.

Opuszczając Polskę Gombrowicz miał 35 lat. Po wybuchu wojny postanowił nie wracać do Europy. Na prawie ćwierć wieku osiadł w Buenos Aires, gdzie pracował jako urzędnik w Banco Polaco. Przełomem w karierze pisarza była publikacja fragmentów „Dziennika” w paryskiej „Kulturze”. Międzynarodową sławę przyniosły mu paryskie wydania „Pornografii” i „Kosmosu”. Zmarł w wieku 65 lat w Vence we Francji, gdzie przeniósł się pod koniec swojego życia.

Początek II wojny światowej zastał „Chrobrego” w drodze powrotnej do Gdyni, w pobliżu brazylijskiego portu Pernambuco. Rejs przerwano, a „Chrobrego” skierowano do portu w Southampton, gdzie został przebudowany na potrzeby marynarki wojennej. W maju 1940 roku podczas rejsu do Norwegii „Chrobry” został zbombardowany i zatopiony przez niemieckie lotnictwo.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia