Zapraszamy na spotkanie w Muzeum Emigracji w sobotę, 30 września o godz. 16.00.
Spotkanie poprowadzi Andrzej Kasperek z redakcji kwartalnika artystycznego „Bliza”.
„Terremoto” to najnowsza książka Jarosława Mikołajewskiego, pokazująca Włochów w obliczu trzęsień ziemi, złowrogiego kataklizmu, z którym trzeba nauczyć się żyć. Autor zastanawia się nad kruchością tego, co uznajemy za fundamenty naszej cywilizacji.
Trzęsienia, które nawiedziły w drugiej połowie zeszłego roku Umbrię, Marche i, w mniejszym stopniu, Toskanię i Lacjum, dotknęły samego serca Włoch i Europy. Do rangi symbolu urósł widok zburzonej Nursji – ojczyzny św. Benedykta i św. Scholastyki. Zwłaszcza bazylika, po której pozostała tylko frontowa ściana. I widok ludzi modlących się na placu, klęczących jak przed widmem odchodzącego świata, zwiastunem Apokalipsy. Ale kataklizm wyzwala również braterstwo. Nie tylko ludzi. Również ludzi i zapomnianego Boga. Ludzi i zwierząt. Ludzi i ich dziedziczonego pejzażu.
Ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego:
Reporter-poeta wędruje do miejsc nawiedzonych przez trzęsienia ziemi. Oto Nursja – zburzone serce naszego świata. Oto ludzie, których świat się zawalił, oto ból odwiecznych pytań o sens, o przemijanie, o zło i o Boga. Kiedy miasta powstaną z ruin, a wczorajsze trzęsienia ziemi przejdą do historii, ta opowieść nadal będzie żyła nie jako „stop-klatka” chwili, ale krwawiąca rana – jako to, co wieczne jest w człowieku.
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 135
Jarosław Mikołajewski jest poetą, pisarzem, publicystą, reporterem, tłumaczem z języka włoskiego, autorem książek dla dzieci. W latach 2006-2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie.
Laureat wielu nagród literackich i artystycznych, dwukrotnie Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2011 i 2012) oraz Nagrody „Nowej Okolicy Poetów”. W 2016 za „Wielki przypływ” otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.
Otrzymał włoskie odznaczenia i nagrody: Stella della Solidarietà Italiana, Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano. Premio Internazionale Franco Cuomo.
Odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wybrana twórczość:
„Mój dom przestały nawiedzać duchy. Wiersze z lat 1988-1998″, Świat Literacki, Izabelin 1998.
„Którzy mnie mają”, Świat Literacki, Izabelin 2003.
„Herbata dla wielbłąda czyli Sprawy i sprawki detektywa McCoya” (powieść kryminalna), 2004.
„Któraś rano”, Świat 2005.
„Męski zmysł” (zbiór rozmów z mężczyznami polskiej kultury publikowanych w „Wysokich Obcasach”), 2005.
„Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego” (osobiste wspomnienie o przyjacielu), 2006.
„Rzymska komedia” (eseje), 2011.
„Dolce vita” (opowiadania), 2012.
„Na wdechu”, 2012.
„Największe szczęście, największy ból” (zbiór rozmów z Julią Hartwig), 2014.
„Wyręka”, 2014.
„Wielki przypływ” (reportaż o emigrantach i wyspie Lampedusa), 2015.