W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się ponad 11 000 obiektów. Znajdziemy tam listy, dokumenty, pamiętniki, fotografie i przedmioty osobiste. To skarbnica wiedzy o ludziach, ich podróżach oraz życiu.
Co tydzień, w ramach akcji MEGa Zbiory prezentujemy jeden taki obiekt w Muzeum Emigracji w Gdyni, w gablocie przy wystawie o Dworcu Morskim tuż przy charakterystycznym globusie.
- W tym tygodniu prezentujemy pocztówkę dźwiękowa M/S Batory
Pocztówka dźwiękowa z powitalnym nagraniem dla pasażerów to jeden z najbardziej oryginalnych obiektów związanych z transatlantykiem M/S Batory.
Pocztówki dźwiękowe były popularne w Polsce w latach 60. oraz 70. XX w. Na tradycyjnej pocztówce laminowano cienką warstwę tworzywa sztucznego, w którym wytłoczone były rowki z analogowym zapisem dźwięku. Z uwagi na uproszczoną technologię wykonania jakość nagrań była bardzo niska.
06.08.2018 | Karta pocztowa nadana z obozu dla internowanych w 1944 r.
Pierwszego sierpnia obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby upamiętnić ten niepodległościowy zryw prezentujemy kartę pocztową, której autorką jest p. Barbara Wyszyńska (16.06.1924 – 30.12.2008), a adresatką Joanna Wyszyńska, jej młodsza siostra.
W czasie powstania p. Barbara należała do oddziału Grupa Bojowa Krybal. Karta pocztowa została nadana 27 listopada 1944 r. z obozu jenieckiego Stalag VI C Oberlangen, dokąd p. Barbara trafiła po upadku powstania. Obóz został wyzwolony w kwietniu 1945 r., a p. Barbara udała się wówczas na dwa lata do Francji, skąd wróciła do Polski.