Relacja z projektu edukacyjnego „Informacja vs. Manipulacja”

W dniach 9-11 marca Muzeum Emigracji w Gdyni odwiedzili wyjątkowi goście – młodzież uczestnicząca w międzynarodowym projekcie „Informacja vs. Manipulacja”, którego Muzeum jest partnerem.

Projekt „Informacja vs. Manipulacja” ma na celu podniesienie świadomości młodych ludzi dotyczącej krytycznego podejścia do informacji, które pojawiają się w mediach. Podczas warsztatów zachęcaliśmy ich do dyskusji nad takimi wartościami jak tolerancja, wolność i szacunek. Pracując nad projektem odwoływaliśmy się do historycznych wydarzeń z Polski i krajów partnerskich (m.in. wydarzeń marcowych 1968 roku czy węgierskiego powstania z roku 1956).

W zajęciach i warsztatach, które trwały trzy dni i odbywały się w Muzeum Emigracji w Gdyni i W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, wzięło udział 65 osób. Byli to uczniowie z II i V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz szkół z Łodzi, Wrocławia a także Czech i Węgier. Równolegle do warsztatów z młodzieżą, nauczyciele szkolili się w swoim gronie – były to m.in. warsztaty z metody Design Thinking, która pozwala na nowatorskie podejście do różnych zagadnień, testowanie ich i późniejsze wdrażanie.

Głównym celem projektu jest edukacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych poprzez złożony program obejmujący warsztaty z edukatorami, dziennikarzami oraz specjalistami w tej dziedzinie. Każdy z partnerów zaprosił kilku nauczycieli, którzy zaangażowali do udziału w projekcie swoich uczniów. Uczniowie we współpracy ze specjalistami tworzą program zajęć, który mają później za zadanie przekazać w swoich klasach i szkołach. W marcowy weekend młodzież uczyła się m.in. jak zrobić wystawę, nagrać wywiad ze świadkiem historii czy prowadzić debatę. Wszyscy uczestnicy projektu spotkają się jeszcze raz, pod koniec maja w Warszawie. Będzie to okazja do podsumowania wymyślonych projektów.

Projekt realizowany jest przez Muzeum POLIN, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum PANT z Ostrawy oraz węgierską Fundację Zachor. Współpracują z nami specjaliści z European Wergeland Centre z Oslo, którzy zajmują się promowaniem edukacji związanej z prawami człowieka oraz społeczeństwem obywatelskim, a także wolontariusze z European Solidarity Corps.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia