Spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz w sobotę, 7 kwietnia godz. 17.00 do Muzeum Emigracji w Gdyni.
Spotkanie poprowadzi dr Bartosz Mika z Uniwersytetu Gdańskiego.
Książka „Nie hańbi” to reporterski rzut oka na polski rynek pracy – historycznie i dziś.
Autorka pisze o Polsce, ale niekoniecznie tej z pierwszych stron dzienników.
Jak bardzo ten rynek się zmienił od czasu, kiedy chałupnicy przeszli z domowych warsztatów do fabrycznych hal? Jak bardzo kryzys wczesnych lat 90. różnił się od kryzysu lat 30., gdy bezrobotni organizowali strajki? I wreszcie – co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce?
Podobno praca leży na ulicy. Niejeden z bohaterów tej książki się o nią potknął. Bezrobocie jest najniższe od ponad dwóch dekad, a warunki na rynku pracy dyktują pracownicy. Ponoć. Są wykresy i tabele, które to mają potwierdzać, są analitycy, którzy te słowa powtarzają jak mantrę, są politycy, którzy się tym zdaniem zachłystują. I są ludzie, którzy rynkiem pracy nie potrząsną. Rynek ich połknie i wypluje. Ta książka jest o nich.
O Ilonie Pujanek, która powiesiła się w noworoczny poranek – możliwe, że z powodu mobbingu. Tylko czy polskie prawo definiuje, czym jest mobbing? O przedsiębiorcy budowalnym, który wprawdzie nielegalnie zleca pracę, ale nie podlega kontroli PIP-u. O zwalnianych pracownicach Almy, które nawet w pustym sklepie musiały przestawiać towar na półkach.
O marszach bezrobotnych w czasach wielkiego kryzysu i o ludziach bezrobotnych osiem dekad później, w kraju, w którym podobno bezrobocia nie ma; o coraz bardziej oswojonych z prekarnością młodych ludziach.
Jeden z rozmówców powiedział autorce: „Stwierdzenie, że to jest taka praca jak każda inna, że ktoś jedzie dorywczo pracować za granicę czy zbiera runo leśne, to trochę pokazuje, jak bardzo upadliśmy, myśląc o tym, czym jest praca”. Chociaż wielu pokoleniom wbijano do głowy, że żadna praca nie hańbi…
Historycznym i współczesnym reportażom z książki NIE HAŃBI towarzyszą prywatne poszukiwania autorki – poszukiwania robotniczych korzeni jej przodków w jednym z najbardziej robotniczych miast Polski, Żyrardowie.
Książka „Nie hańbi” została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Reporterka pracuje nad kolejnym reportażem – z podróży, w czasie której chce sprawdzić, dokąd prowadzą polskie drogi i kogo można na nich spotkać.
Grzegorz Sroczyński, dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną tak recenzuje książkę: Wstrząsający reportaż o nadwiślańskim kapitalizmie. Ta książka mówi więcej niż badania socjologów i optymistyczne dane GUS-u. Polecam zwłaszcza tym, którzy chcą zrozumieć, skąd się biorą populiści.
Olga Gitkiewicz. Dziennikarka i redaktorka, z wykształcenia socjolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała m.in. w „Polityce” i portalu Gazeta.pl, współpracuje z Instytutem Reportażu. Mieszka z rodziną w Żyrardowie.