W dniach 08-10 listopada zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni na „22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”. Jak co roku, w programie festiwalu znajdą się nagradzane na światowych konkursach filmy dokumentalne, skupione wokół aktualnych społecznych tematów.
WATCH DOCS to jedno z dwóch największych na świecie wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka, którego organizatorem od 2001 roku jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Festiwal zagości w Muzeum Emigracji w Gdyni już po raz drugi od 8 do 10 listopada 2024 roku zaprezentujemy wybrane filmy dokumentalne poruszające tematy bliskie współczesnemu człowiekowi, oscylujące wokół poszukiwania własnej tożsamości, migracji, ekologii i szeroko rozumianej walki o wolność.
Tegoroczna edycja WATCH DOCS w Muzeum Emigracji w Gdyni ma wyjątkową formułę – tym razem do współtworzenia programu zaprosiliśmy członków lokalnej społeczności – wolontariuszki i wolontariuszy, nauczycieli i nauczycielki, młodzież oraz osoby z doświadczeniem migracji. Przez kilka tygodni poprzedzających Festiwal będą uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach i wspólnie z Pauliną Pohl-Plutą z gdyńskiego Domu Filmowego zastanowią się nad wyborem filmów, które, ich zdaniem, w szczególny sposób poruszają problemy otaczającej nas rzeczywistości. Co wyniknie z połączenia różnych perspektyw i odważnych, twórczych dyskusji? Przekonamy się o tym już w listopadzie!
Grupy warsztatowe:
– wolontariuszki i wolontariusze współpracujący z Muzeum: 14-15.09.2024
– nauczycielki/nauczyciele i młodzież 05-06.10.2024
– osoby z doświadczeniem migracji: 25-26.10.2024
Oprócz nagradzanych tytułów: „20 dni w Mariupolu” (reż. Mstyslav Chernov), „Nasz cały świat” (reż. Frederik Subei) widzowie będą mieli możliwość zobaczenia innych filmów wybranych wcześniej przez członków lokalnej społeczności w trakcie warsztatów. Zapraszamy także na towarzyszące seansom spotkania z ekspertkami i ekspertami z dziedzin związanych ze współczesną problematyką cywilizacyjną.
PROGRAM POKAZÓW FILMOWYCH I WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:
📍PIĄTEK 8.11.2024
🔸godz. 10:00 – 15:00 – pokazy specjalne dla uczniów szkół średnich
🔸Godz. 17:00
Festiwal otworzy Paulina Pohl-Pluta – kulturoznawczyni, społeczniczka, współtwórczyni gdyńskiego Domu Filmowego.
🔸Godz. 17:30
Nasz cały świat / This Is Our Everything
reż. Frederik Subei, Niemcy 2023, 81’
Rdzenni mieszkańcy Amazonii bronią swojego terytorium przed nielegalną wycinką, jednocześnie chroniąc przed cywilizacją ludność Awa, nieskażoną kontaktem z białym człowiekiem.
🔸Godz. 19:30
20 dni w Mariupolu / 20 Days in Mariupol
reż. Mstyslav Chernov, Ukraina 2023, 94′
Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film, zdobył Nagrodę Pulitzera.
Koniec 21:00
📍SOBOTA 9.11.2024
🔸Godz. 15:00
Szwedy. Innego losu nie mamy / The Swedes. The Only Fate We Have
reż. Robert Kowalski, Polska 2023, 50’
Tytułowe „Szwedy” to walczący w Donbasie pluton 130. Kijowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej. Ruszają tuż przed wschodem słońca. Grupkę prowadzi Biały, zastępca dowódcy plutonu, instruktor spadochroniarstwa klasy mistrzowskiej. Do linii frontu jest mniej niż kilometr.
🔸Godz: 16:00
Prawdziwsze od prawdy / Inventing Truth – The Relotius Affair
reż. Daniel Andreas Sager, Niemcy 2023, 93’
Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą a zmyśleniem.
🔸Godz. 17:40
Po filmie „Prawdziwsze od prawdy” zapraszamy na spotkanie z Natalią Sawką – dziennikarką OKO.press specjalizującą się w tematyce z zakresu dezinformacji (ok. 60 min.). Rozmowę poprowadzi Justyna Sienkiewicz-Baraniak.
🔸Godz: 19:00
Pegasus. Szpieg w moim telefonie / The Spy in Your Mobile
reż. Anne Poiret, Arthur Bouvart, Francja/Wielka Brytania 2023, 52’
Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego? Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?
🔸Godz: 20:00
Łączymy się w bólu / Mourning in Lod
reż. Hilla Medalia, Izrael 2023, 93’
Konflikt izraelsko – palestyński w pigułce. Ból po śmierci przypadkowych ofiar niespodziewanego wybuchu przemocy w zaskakujący sposób zbliża do siebie rodziny z przeciwnych stron barykady.
Koniec 21:30
📍NIEDZIELA 10.11.2024
🔸Godz 12:45
Granica / The Border
reż. Joshua Neubert, Niemcy 2023, 20’
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia spotkania w przygranicznym lesie. Czy warto poświęcić życiową stabilizację dla zachowania człowieczeństwa? Gdzie przebiega granica zaangażowania?
🔸Godz. 13:05
Dobra wiadomość / Good News
reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy, Polska 2023, 11’
Białowieża, zima 2021. Aktywiści wyruszają z pomocą dla migrantów i migrantek zagubionych w przygranicznym lesie. Kubek gorącej herbaty, ciepły śpiwór i powerbank – niewiele trzeba, by uratować komuś życie. Czasem nadzieję na przetrwanie może dać dobra wiadomość. Ale czy w sytuacji granicznej, gdy trwa walka z czasem, jest w ogóle miejsce na dobre wiadomości?
🔸Godz. 13:20
Po filmach „Granica” i „Dobra wiadomość” zapraszamy na spotkanie z przedstawicielką Grupy Granica, Marysią Złonkiewicz (ok. 70 min.). Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska.
🔸Godz. 15:00
Mur / Walls
reż. Kasia Smutniak, Włochy 2023, 107’
Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.
🔸Godz.17:00
Nie uwierzysz póki nie zobaczysz / You Have to Be Here to Believe
reż. Polina Georgescu, Węgry/Niemcy 2022, 50’
Uliczna kampania węgierskich aktywistów próbujących dokonać niemożliwego – przekonać zmanipulowane przez rządową propagandę społeczeństwo do unieważnienia homofobicznego referendum.
🔸Godz. 18:00
7-my sierpnia / 7th of August
reż. Michał Bolland, Polska 2020, 28’
Protest społeczności LGBT w Warszawie i pokazowe zatrzymania – czy 7 sierpnia 2020 roku obudził w Polsce queer rage?
Koniec 18:30
WSTĘP BEZPŁATNY
Festiwal jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni.
🤝 organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
🤝 współorganizator: Muzeum Emigracji w Gdyni
🤝 współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
🤝 partnerzy: ChaiKola, Dom Filmowy, Miasto Gdynia
🤝patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza, Trójmiasto, Radio Gdańsk, Prestiż Trójmiasto