Edukacja na fali | Pasjonaci na pokład!

Projekt „Pasjonaci na pokład!” ma na celu stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń dla zaangażowanych pedagogów jak również wspólne budowanie oferty bezpłatnych szkoleń zaprojektowanych specjalnie na potrzeby tej grupy odbiorców. Uczestnicy podnoszą swoje kompetencje w zakresie radzenia sobie z wyzwaniami, które są związane z procesami migracyjnymi.

Muzeum Emigracji w Gdyni stawia sobie za cel proponowanie swoim odbiorcom ambitnego i ciągle rozwijającego się programu dla uczniów i nauczycieli. Dział Edukacji stara się na bieżąco reagować na konkretne potrzeby swoich odbiorców, dostosowując do nich swoją ofertę. Nasz zespół jest w stałym kontakcie z gronem zaangażowanych nauczycieli, ściśle z nimi współpracując.

 

Koordynatorka projektu

Ludwika Radacka-Majek
Specjalistka ds. Edukacji
l.radacka-majek@muzeumemigracji.pl
+48 58 670 41 57

Zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na Facebooku

Zapisz się do naszego newslettera

Podcast „Edukacja na fali” dla nauczycielek i nauczycieli 

Interesujesz się edukacją, a może pracujesz jako nauczyciel? Podcast, który tworzymy dotyczy aktualnych wyzwań w świecie edukacji. Wierzymy, że rozmowy dadzą Ci inspirację i moc do działania. Od teraz możesz wysłuchać nas o każdej porze w dowolnym miejscu.

Do słuchania podcastu zachęcamy także rodziców i wszystkie osoby, które mieszczą się w pojęciu społeczności szkolnej. Musimy pamiętać, że szkoła to ludzie, którzy ją tworzą. W nowoczesnym i odpowiedzialnym społeczeństwie, na to jak funkcjonuje instytucja szkoły powinniśmy mieć wszyscy wpływ. Podcast jest dostępny za darmo na platformie Spotify oraz na kanale YouTube Muzeum Emigracji.


Niełatwe tematy, czyli rola literatury w edukacji

Czy literatura dziecięca zawsze musi zawierać morał? Czy może lepiej gdy niesie za sobą nienachalny przekaz?

O tym, jak wykorzystywać książki w podejmowaniu niełatwych tematów z dziećmi i młodzieżą, opowie Artur Gębka – Psycholog, autor książek dla dzieci i młodzieży.

Jego książka pt. ,,Ten Pan” opowiada o kryzysie bezdomności, co wiążę się z tematyką poszukiwania swojego miejsca, schronienia, czyli tematyki poruszanej także w naszym muzeum.


Szkoła w Wielkiej Brytanii vs szkoła w Polsce

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Wielka Brytania stanowiła jeden z głównych celów emigracyjnych Polek i Polaków. To właśnie tam można było znaleźć dobrze płatną pracę, nawiązywać relacje, uczyć się języka.

Do 2009 roku, Polki były stanowiły największą grupę
rodzących matek, pochodzących spoza Wielkiej Brytanii. Dla tysięcy polskich dzieci to właśnie brytyjska szkoła była tą pierwszą.

Co zatem z dziećmi polskich emigrantów, które razem z
rodzicami powróciły do ojczyzny? Jak wygląda proces aklimatyzacji, kiedy to polski system edukacji jest dla kogoś obcy, choć jest Polakiem/Polką?

Zachęcamy do wysłuchania odcinka, którego gościem jest Anna Bagińska – reemigtrantka, mama dwóch córek.


Kreatywna edukacja, czyli jaka?

Słowo „kreatywność” wydaje się być nieco nadużywane. Często słyszymy o kreatywnych warsztatach czy lekcjach. Jednak jakie cechy spełnia wartościowa, wyjątkowa edukacja, która odpowiada na potrzeby młodszych i starszych uczniów?
Podczas rozmowy z Jakubem Tylmanem, porozmawiamy jak „kolorować” polską szkołę, aby dążyć do coraz nowocześniejszego modelu edukacji. Na podstawie konkretnych dobrych praktyk, Jakub podpowie, jak tworzyć szkołę przyjazną dla każdej osoby.


Dobre praktyki w pracy z uczniami ukraińskojęzycznymi

Obecność ukraińskich uczniów w polskich szkołach to nie nowa sytuacja. Jak zatem dbać o integrację w klasach wielokulturowych? W drugim odcinku opowiemy o dobrych praktykach w kontekście uczniów z doświadczeniem migracji, ale także o tzw. języku wrażliwym, czyli np. o tym, dlaczego nie powinniśmy używać sformułowania ,,na Ukrainie”. Słuchaj już teraz! 


Dobrostan psychiczny w pracy nauczyciela

W pierwszym odcinku skupimy się na dobrostanie psychicznym w pracy nauczyciela. Specjalistka ds. edukacji Muzeum Emigracji i prowadząca podcast Ludwika Radacka – Majek zapyta psychologa Bogusławę Gontarz o to, co wpływa na pozytywne samopoczucie i niwelowanie negatywnych emocji w naszym życiu? Jak rodzice i dyrektorzy szkół, mogą wspomóc nauczycieli w ich dbaniu o dobrostan psychiczny?

Zauważ i zadbaj (o siebie) jesienią!

Zapraszamy na warsztaty o dobrostanie psychicznym dla kadry pedagogicznej w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Od września 2024 w Muzeum Emigracji w Gdyni ruszamy z kolejną odsłoną warsztatów dla kadry pedagogicznej i pracowników/pracownic oświaty. „Zauważ i zadbaj!” to cykliczne spotkania, w trakcie których przyglądamy się problemom, ale też szukamy rozwiązań i trenujemy uważność na kwestie związane z naszym dobrostanem. 🤍

Jesień zbliża się wielkimi krokami – wracają krótsze dni, napięte grafiki, pękające w szwach szkolne korytarze, fizyczne i emocjonalne wyczerpanie. Masz dość? Potrzebujesz porcji dobrej energii na dobry początek nowego roku szkolnego? Praca w oświacie to wiele wyzwań – zwłaszcza dla kadry pedagogicznej, o której dobrostan chcemy zatroszczyć się także w nadchodzącym sezonie. Przyjdź do Muzeum Emigracji w Gdyni, jeśli na swojej zawodowej drodze szukasz bezpiecznej przystani, wsparcia i ciekawych aktywności, które pomogą Ci odzyskać spokój i naładować wewnętrzne baterie. 🧘

Każde spotkanie to 2 godziny poświęcone poprawie kondycji psychiki, ciała i budowaniu dobrych, wspierających relacji – wszystko pod czujnym (i czułym!) okiem doświadczonego psychologa.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy: l.radacka-majek@muzeumemigracji.pl . Zapraszamy nowych uczestników oraz tych, których poznaliśmy już w trakcie poprzednich edycji cyklu „Zauważ i zadbaj!”.

 

WRZESIEŃ
📍25.09, 18.00-20.00: Power up! – nastrojeni na relaks
To, czy w codziennej gonitwie znajdziemy chwilę na potrzebny odpoczynek, najczęściej zależy od nas samych – zaprośmy go do swojej codzienności! W ciszy muzealnych przestrzeni porozmawiamy o technikach regeneracji ciała i umysłu oraz metodach wprowadzania w stan głębokiego relaksu. Zaprojektujemy też własne mapy mocy, dzięki którym lepiej zidentyfikujemy nasze aktualne potrzeby i obszary, którymi warto się zaopiekować.

 

PAŹDZIERNIK
📍09.10, 18.00-20.00: Spotkanie ze sobą
Muzeum to nie tylko wystawy i naukowe dyskusje – to przede wszystkim miejsce spotkań i punkt styczny wielu historii. Zatrzymamy się przy nich z kubkiem cieplej, jesiennej herbaty, pozwolimy sobie na chwilę uspokojenia i medytacji, stworzymy też własne mandale – symbol nieskończoności, oczyszczenia i duchowej równowagi.

📍23.10, 18.00-20.00: Umocnij swoje zasoby
Muzeum to przestrzeń wypełniona ludzkimi historiami. Rozumiemy, jak wielki potencjał w procesie dbania o własny dobrostan mają relacje międzyludzkie – ich podtrzymywanie, wzajemna wymiana emocji i pielęgnowanie wspólnych przestrzeni. Tym razem zaproś na warsztaty bliską Ci osobę – razem postaramy się wzmocnić Wasze relacje, wykorzystując język sztuki, ruch, uważność i … popularne klocki!

 

LISTOPAD
📍06.11, 18.00-20.00: Wspomnienie zapachu
Czy zapach może mieć coś wspólnego z migracją, przemieszczaniem? Czy pamiętasz zapachy, które towarzyszyły Ci w najpiękniejszych chwilach życia? W listopadzie zapraszamy do sentymentalnej podróży w głąb siebie – porozmawiamy o wspomnieniach i aromatach, które przechowujemy w szufladach naszej podświadomości. Zanurzymy się także w świat aromaterapii i olejków eterycznych wspierających nasz psychofizyczny dobrostan.

📍23.11, 20:00 Noc w Muzeum Emigracji
Jakie role odgrywamy na co dzień? Jakie maski przybieramy? Co szczególnie nas obciąża i blokuje przepływ naszej życiowej energii? Odpowiedziom na te i inne pytania poświęcamy ostatnie w tym roku warsztaty z cyklu „Zauważ i zadbaj!”, które, wyjątkowo, będą miały charakter całonocnego spotkania w Muzeum.

 

W poszukiwaniu źródeł regeneracji wykorzystamy sprawdzone techniki arteterapii, treningu twórczości i pracy z ciałem. Wieczór zakończymy wyciszeniem – a już o poranku powitamy nowy dzień przy kawie i wspólnym śniadaniu.

*Szczegóły dotyczące całonocnego wydarzenia dla nauczycieli_ek będą dostępne na stronie i w mediach społecznościowych Muzeum Emigracji w Gdyni bliżej terminu wydarzenia.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia