Zrozumieć migrację  – o współpracy naukowej Działu Historyczno-Badawczego Muzeum Emigracji w Gdyni

Kolorowe zdjęcie. Z perspektywy morza widać Muzeum Emigracji w Gdyni na niebieskiego i słonecznego nieba.

Dział Historyczno-Badawczy Muzeum Emigracji w Gdyni nie zwalnia tempa. Po opublikowanych w pierwszej połowie 2024 roku raportach „Przedsiębiorcze Polki we Włoszech” i „European Dream” przyszła kolej na kooperację ze światem akademickim – jej efektem jest  raport z badania „Polityka migracyjna Polski w opiniach aktorów instytucjonalnych” oraz inauguracja działalności Obserwatorium Migracji uruchomionego niedawno przy Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Bezpieczeństwo, prawa człowieka, humanitaryzm

„Polityka migracyjna Polski w opiniach aktorów instytucjonalnych” to badanie zrealizowane przez Komitet Badań nad Migracjami PAN na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Badaniem objęto m.in. instytucje rządowe, samorządy, uczelnie i organizacje zajmujące się szeroko pojętym rynkiem pracy. Jego celem było zebranie opinii na temat obecnych i potencjalnych rozwiązań w zakresie polskiej polityki migracyjnej. Udostępniony niedawno raport podsumowujący wyniki badania prowadzi do ciekawych wniosków, które będą stanowiły jedną z podstaw w kreowaniu współczesnej polityki migracyjnej Polski.

W badaniu wyrażono m.in. na głęboką potrzebę  zmian w  dotychczasowej polityce migracyjnej , jako wiodące wartości wskazano natomiast bezpieczeństwo, prawa człowieka, humanitaryzm i dobrobyt. Raport przynosi także wiele ciekawych obserwacji dotyczących np. dostępu do terytorium, rynku pracy, edukacji czy też samej integracji migrantów w polskim społeczeństwie.

Pełna treść raportu jest dostępna do pobrania na stronie: Raport_z_badania_KBnM_PAN_dla_MSWiA.pdf oraz na stronie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Lepiej zrozumieć migracje

Międzynarodowe migracje stopniowo stają się jednym z najistotmniejszych zjawisk społecznych i znacząco wpływają na politykę, gospodarkę i kulturę. Polska, która przez długi czas była głównie krajem emigracyjnym, teraz w szybkim tempie staje się zarówno krajem wysyłającym, jak i przyjmującym migrantów.

Aby lepiej zrozumieć zmiany wywołane przez migracje, zwłaszcza na poziomie lokalnym, Uniwersytet Gdański założył Obserwatorium Migracji, które działa w ramach Centrum

Zrównoważonego Rozwoju UG. Celem tej jednostki jest zintegrowanie naukowców badających migracje i wsparcie rozwoju badań w tej dziedzinie.

Obserwatorium ma być także odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wiedzę o migracjach, przestrzenią wymiany informacji i doświadczeń między naukowcami, praktykami, przedstawicielami administracji publicznej, członkami i członkiniami lokalnej społeczności, a także organizacjami pozarządowymi, środowiskami migranckimi oraz przedsiębiorcami.

Działalność Centrum została uroczyście zainaugurowana w piątek 25 października 2024. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele regionalnych instytucji społeczno-gospodarczych oraz badacze migracji ze środowiska akademickiego. W czasie uroczystości inauguracujnej  podpisano list intencyjny między Uniwersytetem Gdańskim, a Województwem Pomorskim o współpracy na rzecz integracji osób z doświadczeniem migracji. Dokument podpisali: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr. hab. Piotr Stepnowski oraz Marszaek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Dział Historyczno –Badawczy Muzeum Emigracji w Gdyni ma zaszczyt wspierać te inicjatywę i być jej częścią. Funkcję koordynatora Programu Obserwatorium Migracji objął dr Rafał Raczyński z zespołu badawczego Muzeum Emigracji. Więcej informacji na temat Obserwatorium Migracji na stronie Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (CZRUG) https://czrug.ug.edu.pl/obserwatorium-migracji/

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia