Muzeum Emigracji w Gdyni z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa. Dzięki dotacji opracowanych zostanie aż 1 600 archiwaliów.
Niezmiennie miło nam poinformować, że z dniem 15 maja br. otrzymaliśmy ministerialne wsparcie na realizację projektu Digitalizacja, opracowanie i nieodpłatne udostępnienie online zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.
W ramach zadania opracowanych i udostępnionych na stronie www.zbiory.muzeumemigracji.pl zostanie 1600 archiwaliów dotyczących:
- wyprawy z 1891 roku organizowanej przez Józefa Siemiradzkiego do Ameryki Południowej,
- sposobu przedstawienia w prasie amerykańskiej polskiej elity, polskich emigrantów i Amerykanów polskiego pochodzenia (lata 20.-90. XX w.),
- życia oraz twórczości polskiego pianisty i kompozytora Sylwana Mieczysława Milewicza, działającego w 20-leciu międzywojennym na Dalekim Wschodzie,
- przedwojennych i powojennych transatlantyków i zabytkowego modernistycznego budynku Dworca Morskiego w Gdyni,
- osobistych losów żołnierki oraz sanitariuszki w Armii Andersa, a następnie przedsiębiorczyni w Anglii,
- osobistych losów polskiego plantatora kawy w Afryce i następnie w Brazylii,
- Komitetu Łączenia Polskich Rodzin (Australia 1980-1983) oraz podań o paszport na wyjazd do Australii (1977-1980).
Za koordynację merytoryczną i organizacyjną projektu odpowiadają dr Agnieszka Kowalkowska – Kierowniczka Działu Zbiorów i Główna Inwentaryzatorka Zbiorów, a także Anna Wróblewska – Specjalistka ds. Zbiorów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
(Fotografia czarno-biała przedstawiająca Kallyope Koykę i Dorotheę Jarzoubeck
które na statku MS „Batory” przybyły do USA, Fotograms, N.Y., 1921. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów przekazanych Muzeum Emigracji w Gdyni przez prof. John P. Dunn)
