Cisza na morzu | Noc Ambientowa

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na drugą edycję wyjątkowego wydarzenia muzycznego Cisza na morzu. Zabierzemy Was w całonocną, immersyjną podróż do świata, w którym przenikające się dźwięki i projekcje świetlne tworzą subtelny spektakl. Od zachodu do wschodu słońca wnętrza Dworca Morskiego zatoną w ambientowych brzmieniach – bądźcie z nami tej nocy! 

W nocy z 9 na 10 sierpnia 2025 roku zabytkowy Dworzec Morski wypełni się muzyką artystek i artystów operujących eksperymentalnymi formami dźwiękowymi. W trakcie trwania wydarzenia doświadczymy muzyki ambientowej zakorzenionej w różnorodnych podejściach twórczych i technikach performatywnych – od setów DJ-skich, przez live-acty, po awangardowe zastosowanie instrumentów klasycznych. Artyści wykorzystają zarówno nagrania terenowe, organiczne instrumenty akustyczne, jak i nowoczesne syntezatory. Dźwięki będą płynnie ewoluować, tworząc nieustannie zmieniający się krajobraz soniczny. Przestrzeń, muzyka i światło połączą nas w onirycznym oczekiwaniu na nadejście wschodu słońca.

Tegoroczna edycja Ciszy na morzu zyska jeszcze bardziej akustyczny wymiar – dzięki wyjątkowym występom na żywo. Na skrzypcach zagra dla Was Antonina Car, Miłosz Kędra zaprezentuje natomiast autorskie organy piszczałkowe zbudowane z elementów dawnych organów kościelnych. Obecność tych instrumentów wpisuje się w ideę przetwarzania pamięci i przeszłości – bliską misji Muzeum.

Zanurz się w dźwięku. Zostań do świtu.

Na uczestników wydarzenia będą czekały wygodne siedziska i miejsca do leżenia. Przyjdźcie ze swoimi śpiworami, poduszkami i matami, jeśli chcecie „odpłynąć” i pozwolić sobie na prawdziwie głęboki relaks.

Wydarzeniu towarzyszyć będą nastrojowe wizualizacje i oprawa świetlna autorstwa Tomasza Gawrońskiego / Tving Stage Design. O zaplecze gastronomiczne zadbają Pokusa oraz Avocado.

Data: 9 sierpnia 2025 (sobota)

Godziny: 20:00 – 6:00

Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

Bilety: 20 PLN Dostępne na stronie: bilety.polska1.pl oraz, w miarę dostępności, przez cały czas trwania wydarzenia na miejscu w kasie muzeum.

W tym roku zagrają:

Antonina Car (live) – artystka dźwięku, kompozytorka, multiinstrumentalistka i producentka muzyczna, której twórczość łączy elementy post-klasyczne, ambientowe i eksperymentalne. Jej muzyka to głębokie, immersyjne pejzaże dźwiękowe złożone z  akustycznych brzmień instrumentów (ze szczególnym naciskiem na skrzypce) i subtelnej elektroniki  oraz improwizacji.

Dtekk (DJ set) – DJ i promotor sceny elektronicznej, stawia na autentyczne winylowe sety, wśród granych przez niego gatunków wyjątkowe miejsce zajmuje ambient. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Up To Date Festival oraz twórcą cyklu Salon Ambientu.

Eta Hox (live) – producentka, DJ’ka i artystka dźwiękowa. Od ponad dekady aktywna na polskiej scenie niezależnej, prezentuje sety DJ’skie i hybrydowe, w których swobodnie łączy ambient, techno, noise i muzykę eksperymentalną. Od 2024 roku rozwija również solowy projekt ambientowych live actów – kontemplacyjnych form dźwiękowych opartych na analogowym syntezatorze, samplingu i cyfrowej produkcji.

Mattia Onori (dj set) – artysta dźwiękowy, kompozytor muzyki eksperymentalnej, performer i kurator kolektywu sztuk dźwiękowych i wizualnych Melantónia. Jego debiutancki album Tra Vento E Oscurità ukazał się w 2024 roku nakładem australijskiej wytwórni Southern Lights. Onori aktywnie uczestniczy w berlińskiej scenie muzyki eksperymentalnej.

Miłosz Kędra (live) – kompozytor i sound designer, specjalizujący się w muzyce elektroakustycznej komponowanej i prezentowanej przy użyciu samodzielnie stworzonych organów piszczałkowych. Jego wydawnictwa to m.in. album For Aeons (Ciche Nagrania, 2022) oraz Their internal diapasons (Pointless Geometry, 2025).

Pruski (live) –  producent i kompozytor muzyki elektronicznej, który od lat bada granice muzyki ambientowej i eksperymentalnej. Jego twórczość to unikalne połączenie elementów organicznych z subtelnymi warstwami syntetycznymi oraz nagraniami terenowymi, tworzącymi niepowtarzalne i zaskakujące przestrzenie dźwiękowe nawiązujące do fundamentów muzyki ambientowej.

Światło i wizualizacje: Tving Stage Design (Tomasz Gawroński) – polski artysta wizualny i scenograf, założyciel pracowni Tving Stage Design, tworzący minimalistyczne instalacje, projekcji video mappingowych oraz LED-owych scenografii na potrzeby wydarzeń muzyki elektronicznej.

Współpraca: Silent Booking
Partnerzy medialni: Gdynia.pl / Trojmiasto.pl / Prestiż Trójmiasto

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund